Cena vajec v obchodech zásadně stoupá už od podzimu. Nyní se čeká další růst

Ptačí chřipka zasáhla i velkochov na Tachovsku, kde musí být utraceny stovky tisíc nosnic. Na českém trhu tak dojde k výpadku značné části produkce vajec, což zřejmě povede ke zvýšení cen v obchodech. Ty však zásadně stoupaly již v uplynulém roce 2022.

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá ve středu sdělila ČTK, že likvidace asi 750 tisíc slepic z velkochovu v Brodu nad Tichou se nejspíše projeví na růstu cen vajec v obchodech. Pro tuzemskou produkci vajec to totiž znamená výpadek až 600 tisíc kusů denně.

Vejce výrazně zdražily už v loňském roce, podobně jako většina potravin. Podle tabulky průměrných spotřebitelských cen, za kterou stojí Český statistický úřad, zaplatili lidé v prosinci za deset slepičích vajec o více než 23 korun více než v lednu 2022.

Zatímco od ledna do března se cena pohybovala mezi 35 a 36 korunami, v dubnu už stoupla na téměř 38 korun. V červnu pak prolomila hranici 40 Kč, přes léto zůstala cena relativně stálá. 

Opravdu zásadní zdražení přinesly poslední tři měsíce uplynulého roku. V říjnu už zákazníci zaplatili za deset vajec necelých 48 korun, v listopadu a prosinci pak cena atakovala dokonce 59 Kč. 

Související

Vejce

Ceny českých producentů vajec jsou v rámci EU podprůměrné

Čeští producenti vajec měli o čtvrtinu nižší ceny než jejich polská konkurence, ukázala data Evropské komise. Oproti unijnímu průměru byly ceny nižší asi o pětinu. Podle drůbežářů je kolem 70 procent vajec dovážených do ČR ze sousedního Polska. 
Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

Vejce ceny potravin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy