Ceny pohonných hmot v Česku rostou, zdražování má pokračovat

V Česku se v posledních dnech zvýšily ceny pohonných hmot. Benzin oproti minulému týdnu zdražil o 53 haléřů na 37,68 Kč za litr. Nafta je nyní v mezitýdenním srovnání dokonce o 61 haléřů dražší, litr se prodává za 37,78 Kč za litr. 

Podle údajů společnosti CCS přitom v lednu pohonné hmoty oproti loňskému prosinci zlevnily. Průměrná cena za litr se snížila o 17 haléřů na rovných 37 korun.

Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že paliva budou zdražovat i v nadcházejícím týdnu, a to v rozsahu kolem 50 haléřů. Důvodem je zejména oslabování české koruny vůči americkému dolaru.

"Koruna včera vůči dolaru znehodnotila na svoji nejslabší úroveň od listopadu 2022. Kvůli tomuto oslabení tak ropa Brent v korunovém vyjádření zdražila od začátku letošního února o výrazných více než sedm procent, kterýžto nárůst prodejci pohonných hmot budou do svých cen ještě teprve plně zahrnovat," podotkl expert.

Ropa podle Kovandy zdražuje i v dolarovém vyjádření, od začátku února o více než 3 procenta. "Takže její zdražení v dolarech není ani poloviční v porovnáním se zdražením v korunách. Ropu zdražuje zejména pokračující napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně tankerů s ropou, což převážnou část plavidel nutí odklánět trasu, obeplouvají Afriku. Přeprava ropy se tak prodlužuje, tedy prodražuje," vysvětlil ekonom. 

Související

Více souvisejících

pohonné hmoty Čerpací stanice

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Americká pobřežní stráž ohlásila úspěšnou záchranu tří trosečníků, kteří uvízli na opuštěném ostrově v západní části Tichého oceánu. Piloti letadla amerických námořních sil je lokalizovali díky nápisu "HELP" z palmových listů.  Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy