Černochová mluvila s Umerovem, potvrdil jí stažení Ukrajinců z Avdijivky

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se v pondělí telefonicky spojila s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. Kyjev jeho prostřednictvím poděkoval Česku za vojenskou a politickou podporu, vyzdvihl zejména pokračující dodávky vojenského materiálu a rozvíjející se spolupráci mezi oběma státy v oblasti obranného průmyslu.

Umerov informoval Černochovou o aktuální situaci na bojišti. "Zachovat lidské životy je pro nás to nejdůležitější, proto jsme se rozhodli stáhnout od Avdijivky," konstatoval. Současně potvrdil, že Ukrajina čelí každodenním vzdušným útokům ze strany Ruska a urgentně potřebuje vojenský materiál ve velkých objemech. Hlavně jde o dělostřeleckou munici a systémy protivzdušné obrany.

Ministři z toho důvodu projednali některé praktické aspekty možných dodávek munice na Ukrajinu ze třetích zemí. Tato česká iniciativa získala v posledních dnech značnou mezinárodní pozornost. Ministři se dohodli na dalších krocích, které nyní proběhnou, aby Ukrajina mohla dostat munici co nejdříve.

"Západní země aktivně navyšují svou zbrojní produkci, nicméně tento proces nemůže přinést okamžité výsledky. Česká republika proto neustále hledá i další způsoby, jak Ukrajině pomoci teď, a to co nejdříve," uvedla Černochová. 

Politici také prodiskutovali dosavadní výsledky a další plánovaný postup ve výcviku ukrajinských vojáků na českém území. V těchto dnech začíná výcvik dalšího ukrajinského praporu o velikosti přibližně 500 vojáků. Ministr Umerov potvrdil, že tuto formu podpory považuje ukrajinská strana za velmi cennou.

Související

Více souvisejících

Jana Černochová válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy