Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Pražský hrad v pátek informoval, že prezident Petr Pavel podepsal novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Od 1. května se tak zvýší televizní poplatek na 150 korun, rozšíří se okruh poplatníků a změní se způsob výpočtu platby u právnických osoba a podnikatelů. Co to bude znamenat?
Pokud jste plátcem poplatku již nyní a platíte ho prostřednictvím služby SIPO nebo inkasem z platební karty, bude vám nová výše poplatku od května předepisována automaticky. Pozorní by měli být zejména ti, kdo platí poplatek převodem z bankovního účtu. V takovém případě je nutné si od května změnit trvalý příkaz na 150 Kč.
"Pokud se na Vás doposud povinnost platit televizní poplatek nevztahovala, protože nevlastníte televizor, je pravděpodobné, že od 1. května 2025 tuto povinnost již budete mít," upozornila Česká televize.
Má to své vysvětlení. Nově se totiž povinnost platit poplatek vztahu i na vlastníky zařízení, která jsou schopná reprodukce televizního vysílání. Kromě televizorů jde o stolní počítače, tablety či mobilní telefony s připojením k internetu. "Za celou domácnost budete platit pouze jeden poplatek ve výši 150 Kč za měsíc, a to bez ohledu na počet zařízení, členů domácnosti a počet využívaných nemovitostí," ujistila ČT občany.
Nováčci se v květnu musí přihlásit do evidence poplatníka na webových stránkách České televize, případně na pobočkách České pošty, aby od června mohli začít s pravidelnou měsíční platbou.
Nově se povinnost vztahuje i na právnické a podnikající fyzické osoby, které vlastní či využívají jakékoliv zařízení schopné reprodukce televizního vysílání. Od května se výše platby bude odvíjet od počtu zaměstnanců v dané organizaci. Z povinnosti jsou vyjmuty firmy s počtem zaměstnanců nižším než 25 a firmy zaměstnávající více než 50% zdravotně a tělesně postižených zaměstnanců.
Firmy, které jsou k platbě poplatku přihlášené, musí nejpozději do 30. června oznámit počet zaměstnanců a od července začít platit novou výši poplatku. Společnosti, jichž se povinnost netýkala, budou mít od května povinnost se k placení televizního poplatku přihlásit.
Související
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
televizní poplatky , Česká televize
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
před 1 hodinou
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
před 2 hodinami
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
před 3 hodinami
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 4 hodinami
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 5 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 5 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 7 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
Mezinárodní námořní organizace, která spadá pod OSN, poprvé reagovala na americkou blokádu Hormuzského průlivu. Podle zástupců organizace nemá žádná země na světě právo blokovat lodě v průlivech, které slouží k mezinárodní dopravě.
Zdroj: Lucie Podzimková