Česká data o šíření variant koronaviru se od těch světových liší

Česká data o šíření různých variant koronaviru se v současné době neshodují s celosvětovými údaji. Dvě třetiny případů v tuzemsku tvoří stále varianty odvozené od omikronu BA.5, jinde už převažují typy omikronu BQ.1 a BQ.1.1. Důvodem může být i náhodný výběr testovaných a sekvenovaných vzorků. V týdenní zprávě o monitoringu mutací to uvedla Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

"Sekvenační data v současnosti nevykazují shodu se světovými daty, sledované varianty BQ.1 a BQ.1.1 se zatím neuplatňují a tomu odpovídá i dynamika vývoje počtu pozitivních detekcí i počtu hospitalizovaných, přestože testování a sekvenační výběr je zcela náhodný," popsala.

Pro zaevidování konkrétní varianty do celosvětových dat je třeba celogenová sekvenace viru ve vzorku, která popíše její genom. V Česku bylo takto vyšetřeno od začátku epidemie téměř 54.000 pozitivních vzorků. Jejich výběr se za dobu epidemie měnil, první případy byly sekvenované všechny, poté byl nastavený na jeden z deseti, později se k sekvenaci odesílaly hlavně vzorky od pacientů, u nich byl průběh covidu-19 nějakým způsobem netypický. V posledním měsíci bylo takto vyšetřeno asi 300 vzorků.

"Dle celogenomové sekvenace v tomto časovém období převažovala varianta omikronu BA.5 a z ní odvozené varianty," uvedla Jiřincová. Ta tvoří v Česku 66 procent vzorků, pod ní spadají i podvarianty BE a BF. "Rovněž ve sledovaném období není pozorován nárůst jinde ve světě monitorovaných variant BQ.1, BQ1.1 a BQ.1.2," dodala. V Česku byl zachycen jeden případ BQ.1.1.

"Není zřejmé, jak bude vypadat další vývoj viru. Za nejzávažnější důsledek evoluce lze považovat ztrátu účinnosti některých léčivých přípravků, například Evusheld, jehož podání je jediným řešením pro některé rizikové pacienty," popsala Jiřincová. Při vyšším počtu nakažených je podle ní pravděpodobnější vývoj nové varianty viru.

Počty nově pozitivně testovaných se podle dat ministerstva zdravotnictví celý podzim pohybují na relativně nízkých číslech do 4700 pozitivních za den. Odborníci ale upozorňují, že na testy chodí jen část lidí. Výsledky testování tak ukazují zejména ty, kteří jdou s vážnějšími příznaky k praktickému lékaři a ten jim udělá antigenní test nebo jim předepíše PCR test, případně lidé otestovaní při přijetí do nemocnice. Lidé s mírnými příznaky v současné době často na testy nechodí.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy