Česko je právní stát a jeho diplomacie věří, že Rusko bude postupovat jako právní stát. Moskva už ústy mluvčí ministerstva zahraničí připustila, že podnikne odvetné kroky kvůli zrušení vládních usnesení zajišťujících Rusku bezplatné užívání pozemků v zemi.
O reakci českého ministerstva zahraničí na ruské výhrůžky informovala ČTK s odvoláním na vyjádření mluvčího Daniela Drakea.
Zacharovová v televizním pořadu v odpovědi na otázku propagandisty Vladimira Solovjova naznačila, že Rusko podnikne reciproční kroky, pokud bude Česko žádat po Rusku doplatek za pronájem pozemků pod velvyslanectvím, které se nachází v pražské Bubenči.
Petr Fiala (ODS) ve středu oznámil, že vláda zrušila usnesení komunistických vlád, na jejichž základě byly Rusku bezplatně poskytovány desítky pozemků. Podle premiéra navíc nejsou užívány výhradně pro diplomatické účely.
"Rusko nereagovalo na opakovaná upozornění ze strany MZV, že je potřeba tu situaci řešit. Proto jsme přistoupili ke zrušení těchto usnesení a k narovnání vztahů. To znamená, že budeme po Rusku požadovat za tyto pozemky nájemné, které je pro podobný typ pozemků v daném místě obvyklé," napsal šéf občanských demokratů na twitteru.
Podle Fialy jde o důležitý krok, který povede k narovnání vztahů s Ruskem.
Související
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
ministerstvo zahraničí , Rusko , Marija Zacharovová
Aktuálně se děje
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
včera
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě