Státní veterinární správa (SVS) oznámila nová mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Opatření reagují na rostoucí počet ohnisek v sousedních zemích.
Nově je zakázán dovoz zvířat vnímavých ke SLAK ze spolkových zemí Burgenlandsko a Dolní Rakousko. Nákladní vozidla přepravující živá zvířata či produkty z nich, která projížděla těmito oblastmi, mohou vstoupit do ČR pouze přes dva určené hraniční přechody, kde budou podrobena povinné dezinfekci.
Další ohnisko SLAK bylo potvrzeno v obci Levél v severozápadním Maďarsku. Jde již o druhý případ v této oblasti, přičemž první ohnisko bylo zaznamenáno 40 kilometrů odtud. Ochranná pásma kolem ohniska zasahují i do Rakouska.
V ohroženém chovu, kde se nachází přibližně 3 000 kusů mléčného skotu, byla zahájena vakcinace. V následujících dnech dojde k likvidaci nakažených zvířat.
Vzhledem k šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku zpřísňuje SVS pravidla pro vstup do ČR. Určená nákladní vozidla nad 3,5 tuny mohou překračovat hranice se Slovenskem pouze na čtyřech vybraných přechodech, kde budou před vstupem do ČR dezinfikována. Zároveň se zakazuje dovoz vnímavých zvířat a tepelně neopracovaných živočišných produktů z Maďarska.
Slovenská veterinární správa (ŠVS SR) v reakci na potvrzené případy SLAK zakázala veškeré přemísťování vnímavých zvířat v rámci Slovenska, s výjimkou přesunu v rámci jednoho chovu nebo na jatky. Rovněž je zakázán vývoz těchto zvířat do jiných zemí.
Dne 25. března bylo do mezinárodního systému ADIS nahlášeno již čtvrté ohnisko SLAK na Slovensku, tentokrát v obci Malý Lúč v okrese Dunajská Streda.
Již 21. března vydala SVS celostátní mimořádná opatření, která zakazují přepravu vnímavých zvířat a neopracovaných živočišných produktů ze Slovenska. Na hranicích i ve vnitrozemí byly obnoveny veterinární kontroly ve spolupráci s policií a celní správou.
Slovensko zavedlo obdobná opatření 24. března, kdy zakázalo dovoz vnímavých zvířat ze zahraničí a omezilo mezinárodní tranzit těchto zvířat přes vybrané okresy.
Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující skot, ovce, kozy a prasata. Nemoc se rychle šíří a může mít devastující dopady na zemědělství. Česká republika proto přijímá preventivní opatření, aby zabránila jejímu zavlečení na své území.
Související
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
před 1 hodinou
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
před 2 hodinami
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
před 3 hodinami
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
před 4 hodinami
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
před 4 hodinami
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno před 5 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 5 hodinami
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
před 6 hodinami
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
před 7 hodinami
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
před 8 hodinami
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 8 hodinami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 9 hodinami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 9 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 10 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 11 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 12 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 12 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 13 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 15 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě