Česká role v jaderné bezpečnosti Ukrajiny je velká. Ruská hybridní hrozba se týká i tuzemských elektráren

Český prezident Petr Pavel dorazil na mírový summit do Bürgenstocku společně se šéfkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danou Drábovou. EuroZprávy.cz tak SÚJB oslovily s několika dotazy. Z odpovědí Lenky Babické z oddělení strategie vyplynulo, že Česká republika hraje velice důležitou roli ve světové jaderné bezpečnosti. 

Na zajištění jaderné bezpečnosti na Ukrajině se Česko podílí se dvěma důležitými mocnostmi. „Česko spolu s Francií a Japonskem předsedá pracovní skupině k bodu 1 Mírového plánu prezidenta Zelenského,“ nastínila Babická pro EuroZprávy.cz. 

„Tato pracovní skupina se soustředí na pomoc Ukrajině při zajištění bezpečného a spolehlivého provozu devíti jaderných bloků, které jsou pod ukrajinskou kontrolou,“ přiblížila. 

Ve hře je podle Babické také možná obnova provozu Záporožské jaderné elektrárny. „Dále připravuje seznam nutných kroků pro případné obnovení provozu Záporožské elektrárny, budou-li dodrženy všechny požadavky na bezpečnost takového kroku,“ poznamenala. 

Pomoc Česka Ukrajině v rámci jaderné bezpečnosti má i svou konkrétní podobu. „Spolupráce Česka a Ukrajiny v této oblasti má dlouhou tradici, poskytujeme zejména odbornou expertizu, částečně i materiální pomoc. Spolupracujeme i v mezinárodních organizacích zejména v MAAE,“ doplnila. 

Důležitá je ta výhoda, že Ukrajina provozuje reaktory stejného typu jako ČR. „Můžeme tedy snadno sdílet zkušenosti,“ podotkla Babická.

Česko-ukrajinská spolupráce v oblasti jaderné energetiky je dlouhodobá a dle jejích slov i tradiční. „Česko s ukrajinským jaderným sektorem spolupracuje bez přerušení. Významnou roli hraje například Škoda J.S.,“ uvedla.

Před zhruba dvěma měsíci Češi zaslali do Rovenské jaderné elektrárny na západě Ukrajiny z Temelínu 173 metrů dlouhý a třináct tun vážící přepínací kabel. Výroba byla financována Američany, kabel ale zhotovili odborníci z ÚJV Řež. 

Ani české elektrárny se ale nevyhnou hybridnímu působení Ruské federace. „Hybridní působení a subverze Ruska se potenciálně dotýká veškeré infrastruktury,“ upozornila Babická. 

Nutná je tedy přísná ochrana. „Jaderné elektrárny jsou extrémně přísně chráněny, přesto je možným úzkým místům věnována setrvalá pozornost,“ uzavřela. 

Související

Jaderná elektrárna Temelín

ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Temelíně

Společnost ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Jaderné elektrárně Temelín. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dnes na svém webu uvedl, že základě žádosti energetické firmy revidoval povolení k umístění dvou možných nových temelínských bloků s označením ETE 3 a 4. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že prioritou stále zůstává stavba nového bloku v druhé z tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech.

Více souvisejících

Státní úřad pro jadernou bezpečnost jaderné elektrárny Ukrajina Dana Drábová Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 47 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

Zdroj: David Holub

Další zprávy