Česká role v jaderné bezpečnosti Ukrajiny je velká. Ruská hybridní hrozba se týká i tuzemských elektráren

Český prezident Petr Pavel dorazil na mírový summit do Bürgenstocku společně se šéfkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danou Drábovou. EuroZprávy.cz tak SÚJB oslovily s několika dotazy. Z odpovědí Lenky Babické z oddělení strategie vyplynulo, že Česká republika hraje velice důležitou roli ve světové jaderné bezpečnosti. 

Na zajištění jaderné bezpečnosti na Ukrajině se Česko podílí se dvěma důležitými mocnostmi. „Česko spolu s Francií a Japonskem předsedá pracovní skupině k bodu 1 Mírového plánu prezidenta Zelenského,“ nastínila Babická pro EuroZprávy.cz. 

„Tato pracovní skupina se soustředí na pomoc Ukrajině při zajištění bezpečného a spolehlivého provozu devíti jaderných bloků, které jsou pod ukrajinskou kontrolou,“ přiblížila. 

Ve hře je podle Babické také možná obnova provozu Záporožské jaderné elektrárny. „Dále připravuje seznam nutných kroků pro případné obnovení provozu Záporožské elektrárny, budou-li dodrženy všechny požadavky na bezpečnost takového kroku,“ poznamenala. 

Pomoc Česka Ukrajině v rámci jaderné bezpečnosti má i svou konkrétní podobu. „Spolupráce Česka a Ukrajiny v této oblasti má dlouhou tradici, poskytujeme zejména odbornou expertizu, částečně i materiální pomoc. Spolupracujeme i v mezinárodních organizacích zejména v MAAE,“ doplnila. 

Důležitá je ta výhoda, že Ukrajina provozuje reaktory stejného typu jako ČR. „Můžeme tedy snadno sdílet zkušenosti,“ podotkla Babická.

Česko-ukrajinská spolupráce v oblasti jaderné energetiky je dlouhodobá a dle jejích slov i tradiční. „Česko s ukrajinským jaderným sektorem spolupracuje bez přerušení. Významnou roli hraje například Škoda J.S.,“ uvedla.

Před zhruba dvěma měsíci Češi zaslali do Rovenské jaderné elektrárny na západě Ukrajiny z Temelínu 173 metrů dlouhý a třináct tun vážící přepínací kabel. Výroba byla financována Američany, kabel ale zhotovili odborníci z ÚJV Řež. 

Ani české elektrárny se ale nevyhnou hybridnímu působení Ruské federace. „Hybridní působení a subverze Ruska se potenciálně dotýká veškeré infrastruktury,“ upozornila Babická. 

Nutná je tedy přísná ochrana. „Jaderné elektrárny jsou extrémně přísně chráněny, přesto je možným úzkým místům věnována setrvalá pozornost,“ uzavřela. 

Související

Jaderná elektrárna Temelín

ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Temelíně

Společnost ČEZ má stále povolení pro případné nové bloky v Jaderné elektrárně Temelín. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) dnes na svém webu uvedl, že základě žádosti energetické firmy revidoval povolení k umístění dvou možných nových temelínských bloků s označením ETE 3 a 4. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že prioritou stále zůstává stavba nového bloku v druhé z tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech.

Více souvisejících

Státní úřad pro jadernou bezpečnost jaderné elektrárny Ukrajina Dana Drábová Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 2 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy