Česká republika naplní závazek snížení emisí skleníkových plynů, jak požaduje balíček Fit for 55, podmínkou ale je zajištění dostatečného množství dostupné energie pro firmy i občany. Aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu, která reaguje na postupující klimatickou krizi i na vývoj situace v energetice po ruském vpádu na Ukrajinu, schválila vláda na středečním jednání.
Aktualizovaný český energetický a klimatický plán definuje kroky, které je potřeba v rámci české energetiky realizovat pro splnění klimatických a energetických cílů Evropské unie. Reflektuje také aktuální zkušenosti z bezpečnostní a cenové krize, do níž se energetika dostala po ruské invazi na Ukrajinu.
Nový plán počítá například se snížením emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s rokem 1990, s odklonem od výroby elektřiny z uhlí do roku 2033 nebo se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ze současných 13 procent na 37 procent v roce 2030. Zásadní podmínkou pro realizaci plánu je, aby Česká republika měla z vlastních zdrojů a případně z dovozu dostatek energií pro potřeby ekonomiky i českých domácností.
Česko bude pokračovat také v reformě sociálních služeb, v jejich transformaci z institucionální péče na péči komunitní. Vláda schválila Akční plán k přechodu sociálních služeb k péči poskytované na komunitní bázi a k větší individualizaci péče a k podpoře deinstitucionalizace sociálních služeb pro období 2023–2025, který počítá s dalším řízeným rušením ústavů a s rozvojem sociálních služeb komunitního charakteru.
Plán obsahuje řadu konkrétních opatření, jejichž cílem je také další podpora inkluze osob znevýhodněných z důvodu věku či zdravotního stavu, tedy zejména seniorů a osob se zdravotním postižením. Nový akční plán je nezbytným předpokladem pro splnění tzv. Základní podmínky pro oblast sociálního začleňování na programové období 2021–2027 ze strany Evropské komise, na jejímž splnění závisí i proplácení finančních prostředků z EU na projekty v oblasti sociálních služeb.
Vláda schválila také návrh na navýšení kvóty pro zahraniční zaměstnance o dalších 20 000 kvalifikovaných pracovníků ročně. Reaguje tím na požadavky firem, které nemohou na českém trhu práce s minimální nezaměstnaností najít dostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Jedná se zejména o IT specialisty, vývojáře software, inženýry, lékaře, zdravotní sestry, obsluhu strojů, montážní dělníky, zedníky a podobné profese, které chce Česko najít například na Filipínách, na Ukrajině, v Bosně a Hercegovině, v Gruzii či v Moldavsku.
Kabinet odsouhlasil také žádost ministra zdravotnictví o souhlas s dočasným stanovením podmínek úhrady ze zdravotního pojištění a ceny pro konečného spotřebitele léčivého přípravku DOXYCYCLINE PINEWOOD. Jedná se o dovoz antibiotik obsahujících doxycyklin z Irska, která zatím nejsou v Česku registrována. Ministerstvo zdravotnictví jejich mimořádným dovozem chce pomoci řešit aktuální nedostatek antibiotik na českém trhu, který vznikl kvůli omezení či přerušení dodávek ze strany výrobců.
Související
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
Vláda schválila zrušení koncesionářských poplatků. ČT přijde o miliardu, rozhlas o stamiliony
Vláda ČR , Energetika , Klimatické změny , sociální péče , zaměstnanci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruská válečná loď vystřelila v Lamanšském průlivu směrem k britské jachtě
před 2 hodinami
Ebola v Kongu je smrtící. Zdravotníci oslavují každého vyléčeného pacienta
před 3 hodinami
FBI zmařila atentát na Trumpa. Útočníci měli vtrhnout do Bílého domu
před 4 hodinami
Lodě se ani po uzavření míru do Hormuzského průlivu neženou
před 5 hodinami
Zelenskyj: Rusko si najde způsob, jak cestu Ukrajiny do EU zablokovat
před 6 hodinami
Trump se setkal se Zelenským. Rusko mělo přistoupit na dohodu o ukončení konfliktu, řekl
před 7 hodinami
Nový podvod cílí na řidiče. Ministerstvo radí, aby si lidé dávali pozor
před 8 hodinami
Tragédie v USA. Havaroval bombardér B-52, všichni lidé na palubě zemřeli
před 8 hodinami
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
před 9 hodinami
Babiš zhodnotil půlrok vlády. Nechtěli jsme dobu hájení, prohlásil
před 10 hodinami
V Chorvatsku vyprostili tělo čtvrté oběti nedělní tragické nehody
před 11 hodinami
Feriho zřejmě čeká další soud. Žalobkyně se s rozhodnutím nespokojila
před 11 hodinami
Trump možná zveřejní dohodu s Íránem před podpisem, naznačil Vance
před 13 hodinami
Počasí bude o víkendu v Česku tropické, teploty dosáhnou až 35 stupňů
včera
Netanjahu příměří nepodpořil. Izrael se chystá na další boje
včera
Podepsali jsme dohodu o ukončení války, lodě už proplouvají Hormuzským průlivem, oznámil Trump
včera
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
včera
Likvidační, zní z ČRo. Chudárek nastínil, kde bude ČT muset škrtat
včera
Syn norské princezny je násilník, potvrdil soud. Má si odsedět čtyři roky
včera
Na válku jsme připraveni. Pokud Rusko napadne NATO, zničíme ho, varuje šéf Luftwaffe
Německé letectvo je připraveno okamžitě zasáhnout do případného konfliktu s Ruskem a bude bránit každý centimetr území Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro britský deník The Telegraph to prohlásil velitel Luftwaffe, generálporučík Holger Neumann.
Zdroj: Libor Novák