sociální péče

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun

Jen do léta budou příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Ta totiž od léta výrazně poroste ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím poslanecký pozměňovací návrh zákona o sociálních službách, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 
Vláda ČR

Česko má nový plán pro energetiku a klima, schválila ho vláda

Česká republika naplní závazek snížení emisí skleníkových plynů, jak požaduje balíček Fit for 55, podmínkou ale je zajištění dostatečného množství dostupné energie pro firmy i občany. Aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu, která reaguje na postupující klimatickou krizi i na vývoj situace v energetice po ruském vpádu na Ukrajinu, schválila vláda na středečním jednání. 
Ilustrační fotografie.

Odbory se obrací na vládu, chtějí vyšší výdělky pro lidi v sociálních službách

Odbory žádají kvůli vysoké inflaci pro pracovníky sociálních služeb ještě letos navýšení platů. Požadují přidání pěti procent do tarifů, tedy do základu výdělku. Chtějí o tom jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Novinářům to dnes řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní termín jednání zatím není.
Ministerstvo práce

MPSV navrhuje zvýšit od ledna maximální úhrady v sociální péči

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) navrhlo zvýšit od ledna maximální úhrady v sociální péči za ubytování, stravu a další služby. Reaguje tak na růst provozních nákladů poskytovatelů služeb vyvolaný současnou inflací, kvůli které se také valorizují důchody. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPSV Eva Davidová, na chystanou úpravu úhradové vyhlášky upozornil Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). 
Antigenní test na covid-19

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního pojištění

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když proplácení preventivních testů od 1. listopadu skončí. Na dotaz novinářů to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zaměstnanci a klienti v pobytových sociálních zařízeních, kteří nejsou očkováni nebo do půl roku po prodělání covidu-19, se musí od září povinně jednou týdně testovat.
Adam Vojtěch (ANO)

Vláda schválila povinné testování neočkovaných v sociálních službách

Od září se budou nejméně jednou týdně testovat zaměstnanci a klienti sociálních služeb, kteří nejsou očkovaní či neprodělali v poslední době onemocnění covid-19. Příslušné opatření ministerstva zdravotnictví dnes podpořila vláda, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jedním z důvodů je podle něj i to, že proočkovanost zejména u personálu není na takové výši, jak by si úřady představovaly.
Peníze CZK, ilustrační fotografie

Asociace krajů bude žádat přehodnocení podmínek dotací do sociální oblasti

Asociace krajů ČR (AKČR) bude požadovat přehodnocení podmínek evropských dotací na sociální infrastrukturu se zvýšenou energetickou účinností. Současné jsou příliš přísné nebo nevyhovují potřebám v sociální péči. ČTK to řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO), předseda komise pro sociální záležitosti AKČR. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že zástupce AKČR byl u přípravy pravidel dotace a asociace k nim dříve připomínky nevznesla.
Ilustrační foto

Úřady loni odebraly z rodin 2903 dětí

Úřady v Česku odebraly loni z rodin 2903 dětí. Rozhodly o tom soudy. Nejčastějším důvodem bylo zanedbávání péče. Případů loni proti předchozímu roku výrazně ubylo. Bylo jich zhruba o pětinu méně. Vyplývá to z ročního výkazu ministerstva práce o ochraně dětí.
Registrační systém k očkování proti koronaviru.

Registrace k očkování se brzy otevře i pro pečovatelky a asistenty

Registrace k očkování se od středy 7. dubna otevře i pro pracovníky terénních sociálních služeb, kteří docházejí za seniory či postiženými domů. Hlásit by se měli začít pečovatelé a pečovatelky či osobní asistenti a asistentky. Kraje mají do konce března dodat seznam služeb. Jejich zaměstnanci pak dostanou potřebné registrační kódy. Natwitteruto dnes oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
Očkování, ilustrační fotografie

Asociace žádá očkování pro personál terénních sociálních služeb

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO) žádá vládu, aby do prioritní skupiny k očkování zařadila i pracovníky terénních a ambulantních sociálních služeb. Varuje před výpadkem péče o potřebné, kteří žijí doma a nepobývají v domovech a ústavech. AVPO to uvedla v tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK. Výhrady má i k nastavení testování v sociálních službách. Reakci ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
Registrační systém k očkování proti koronaviru.

REPORTÁŽ: Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem rozčílená, říká důchodkyně

Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na očkování proti covidu-19. S úderem osmé hodiny paní Eva zkoušela svého muže přihlásit, neboť od pátku si mohou termín na aplikaci vakcíny rezervovat senioři starší osmdesáti let. „Po dvou hodinách se mně muže podařilo zaregistrovat, ale rezervaci se nepodařilo vyřešit, neboť mezitím vakcíny došly. A tak musíme čekat, až nějaký termín obdržíme. Celý systém je jeden velký horor, nikdo starší generaci neporadí, jsem rozčílená,“ posteskla si seniorka pro EuroZprávy.cz.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy