Odbory se obrací na vládu, chtějí vyšší výdělky pro lidi v sociálních službách

Odbory žádají kvůli vysoké inflaci pro pracovníky sociálních služeb ještě letos navýšení platů. Požadují přidání pěti procent do tarifů, tedy do základu výdělku. Chtějí o tom jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Novinářům to dnes řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní termín jednání zatím není.

"Budeme navrhovat, aby se situace v sociálních službách řešila ještě letos. Budeme chtít, aby zaměstnanci, kteří se starají o druhé, nemuseli brát sociální dávky... Jsou to jedni z nejhůře odměňovaných pracovníků. Průměrná nabídka pro pečovatele na různých webech je kolem 26.000 korun hrubého," uvedla Žitníková. Podotkla, že zatímco mnoha zdravotníkům se výdělek letos zvedl díky odměňování, zaměstnanci v sociálních službách víc peněz v odměnách nedostávají.

Podle šéfky svazu se v minulých letech dařilo příjmy v sociálních službách zvedat, tarify rostly. V prvním roce covidové epidemie se pak výdělek pracovníků výrazně zvýšil díky mimořádným odměnám. Průměrná mzda se tak pohybovala kolem 35.000 korun, upřesnila Žitníková. Údaje za minulý rok odbory ještě nemají. Průměrná mzda v Česku dosáhla loni podle Českého statistického úřadu 40.353 korun.

Žitníková považuje pětiprocentní navýšení tarifů v sociálních službách ještě letos za "naprosto reálné". Odvolává se na dřívější Jurečkova vyjádření, že dotace pro poskytovatele péče se zvedly.

Průměrná inflace loni podle statistického úřadu dosáhla 15,1 procenta. V únoru proti lednu ceny vzrostly o 0,6 procenta, v lednu proti prosinci poskočily o šest procent.

Odboráři chtějí se členy vlády jednat i o úpravě výdělků nejen pro letošek, ale také pro příští rok. Podle Žitníkové pak chtějí usilovat o dorovnání inflace. Podle zástupců svazu je kvůli snížení zadlužování a ozdravení veřejných financí vedle úsporných škrtů nutné navýšit také příjmy rozpočtu. Kritizují zrušení superhrubé mzdy a elektronické evidence tržeb (EET) či navýšení paušálů pro živnostníky. Zmiňují navýšení některých daní.

Stav státního rozpočtu za první čtvrtletí je nejhorší od vzniku Česka. Schodek v březnu dosáhl 166,2 miliardy korun. Členové vlády v pondělí řekli, že plánovaný letošní deficit 295 miliard se ale dodrží. "Už jednou jsme si potvrdili, že k prosperitě se proškrtat nedá. To už jsme zažili kolem roku 2010. Ekonomika zpomalila a dostávali jsme se z toho další čtyři roky," řekla Žitníková.

Související

Josef Středula

Středula nečekaně končí jako šéf odborů

Josef Středula už není předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), přišel o pravomoci šéfa odborové centrály. Příčinou jsou pochybnosti o jeho členství kvůli neplacení příspěvků. Situace uvnitř odborů by se měla vyřešit ještě během tohoto měsíce.
Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Odbory sociální péče Marian Jurečka (KDU-ČSL) Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy