Jurečka chystá změny v inspekci sociálních služeb, chce umožnit její utajení

Pravidla kontroly sociálních služeb by se měla letos změnit. Inspekce by se měla zaměřit víc na zacházení s klienty v zařízeních. Upravit by se měly podmínky pro inspektory, aby mohli poskytování péče kontrolovat v utajení. Novinářům to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Chystané změny reagují na informace z článku týdeníku Respekt o předloňském případu, kdy v jednom ze zařízení pracovník usmrtil mentálně postiženou klientku. O špatném zacházení s handicapovanými či seniory už dřív informovala i další média. Pozornost k tématu přitáhla před více než třemi lety třeba reportáž serveru Seznam zprávy o šikaně obyvatel v jednom ze seniorských domovů.

"Letos změním pravidla pro způsob kontrolní činnosti, abychom na tato zařízení víc zaměřili naši pozornost. Budu chtít upravit legislativně kompetence, aby se člověk, který pracuje v inspekci sociálních služeb, mohl anonymně nechat zaměstnat, aniž by zaměstnavatel věděl, že tento člověk dělá tuto inspekční činnost. Abychom vytvořili systém, který opravdu dokáže nastavit prostředí tak, že si kdokoliv z pracovníků velmi rozmyslí přistupovat k nějaké formě násilí, nelidského zacházení, jakékoliv brutalitě," řekl Jurečka.

Podle poslední výroční zprávy o inspekci sociálních služeb působilo v Česku předloni na konci roku 41 inspektorů. Celkem bylo v inspekci 63 míst, z nich 14 se ale nepodařilo obsadit a osm lidí bylo na rodičovské či dlouhodobé nemocenské. Inspekce v předminulém roce ovlivnila covidová epidemie, pracovníci jich provedli 98. Celkem 32 kontrol bylo v domovech pro seniory, po 13 v domovech se zvláštním režimem a v pečovatelské službě. V ostatních službách šlo o jednotky kontrolních akcí. Jedenáct inspekcí odhalilo porušení zákona, začalo pak správní řízení.

"Pustím se teď do odvážného příměru. Když vezmu svou zkušenost z resortu zemědělství a rozsah zázemí pro zajištění dozoru nad potravinami či v oblasti péče o zvířata, tak tento stát má daleko silnější kapacitu lidí – kterých tady máme víc jak tisíc – kteří se této činnosti věnují. Když se podívám na zajištění inspekční činnosti, abychom dozorovali péči o klienty v sociálních službách, tak se bavíme o daleko menším počtu lidí. Už to ukazuje, že tady není něco v pořádku," uvedl ministr. Podle něj je případné posílení počtu inspektorů ale možné tehdy, pokud se jinde v resortu počet pracovníků sníží. Jurečka věří, že personální přesuny umožní digitalizace.

Změny mají upravit novely či nové normy. Podle vládního legislativního plánu ministerstvo práce předloží letos hned dvě novely o sociálních službách, a to v únoru a v listopadu. Platit by měly od ledna a od července příštího roku. V dubnu by měl resort práce s resortem zdravotnictví kabinetu poslat zákon k úpravě zdravotních a sociálních služeb. Norma by měla být účinná od ledna 2024. V červenci mají být jasné obrysy nového zákona o povoláních v sociální oblasti, do konce roku pak mají být hotové paragrafy. S účinností se počítá od ledna 2025.

Související

Andrej Babiš

Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů

Poslanci ve středu přerušili až do pátku mimořádnou schůzi, na které jde do finále schvalování důchodové reformy. Slovo si během jednání vzal Andrej Babiš (ANO). Podle expremiéra o žádnou reformu nejde. Babiš také kritizoval výši lednové valorizace. ANO by podle jeho slov přidávalo důchodcům více peněz a zastropovalo by důchodový věk. 
Marian Jurečka

Jurečka chystá zásadní změny. Chcete dávky? Doložte příjmy i majetek

Od poloviny příštího roku budou muset žadatelé a příjemci dávek na bydlení, živobytí a přídavky na děti doložit nejen své příjmy, ale také majetek. Tato změna, kterou oznámil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), je součástí zásadní revize dávek. Nově bude Úřad práce při posuzování nároku na podporu zohledňovat i vlastnictví nemovitostí, automobilů a výši úspor, s cílem nasměrovat pomoc těm, kteří ji opravdu potřebují.

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) sociální péče inspekce

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 29 minutami

před 57 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy