Deset velkých organizací si stěžuje na nastavení financování sociálních služeb

Desítka velkých organizací, které pomáhají potřebným, si stěžují na financování sociálních služeb. Podle nich je netransparentní a ve veřejném a neziskovém sektoru také nerovnoměrné. Výdělky v neziskových a krajských či státních zařízeních se tak liší i o několik tisíc korun měsíčně. 

V tiskové zprávě to dnes uvedla Platforma 10, která sdružuje největší poskytovatele péče, jako jsou Charita ČR, Diakonie ČCE, Armáda spásy, Naděje či potravinové banky. Ministerstvo práce už ohlásilo, že připravuje novelu zákona o sociálních službách se změnou financování.

"Nižší mzdové ohodnocení u pracovníků nestátních organizací může v době zdražování způsobit nepříjemnou fluktuaci, která sociálním službám a zejména jejich klientům neprospěje,“ uvedl prezident České rady sociálních služeb Jiří Lodr.

Pracovníci ve veřejných službách pobírají plat. Jeho výši stanovují platové tabulky, výdělky se hradí z rozpočtů. Platové tarify v tabulkách v posledních letech pravidelně rostly. V soukromém a neziskovém sektoru se vyplácí mzda, závisí na dohodě a finančních možnostech. Stát na sociální služby, které nezajišťuje sám, vyplácí dotace. Poskytovatelé na peníze nárok nemají, žádají o ně každý rok. Nemají tak jistotu, zda finance získají. Pravidelně si stěžují na to, že přidělené částky na provoz a na navyšování výdělků nestačí.

Podle platformy může rozdíl mezi platem a mzdou být "ve stejném pracovním zařazení" i 10.000 korun měsíčně. "Mezi možnostmi platů u státních organizací a mezd u nestátních poskytovatelů panuje výrazný nepoměr, který ukazuje na nerovnováhu v zabezpečení sociálních služeb," uvedl mluvčí platformy a národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa.

Platforma na rozdíly chce upozornit svou kampaní Stejná odměna. Poukazuje i na to, že se financování liší také v regionech. Dotační pravidla nejsou všude stejná. Prostředky provozovatelé navíc dostávají se zpožděním až po začátku období, na které je mají mít. "Dochází tak každoročně k situaci, kdy organizace vyplácejí své mzdy na dluh s nejistotou, zda a kolik prostředků na jejich vyplacení od státu a samospráv dostanou," uvedla platforma.

Na nedostatek peněz si kraje i poskytovatelé sociálních služeb stěžují dlouhodobě. Každý rok v posledních letech je tak nutné dofinancování. Vláda loni posílala na dotace dodatečně 3,2 miliardy korun. Fialův kabinet v programovém prohlášení slibuje zavést víceleté financování na tři roky s valorizací sumy i příspěvku na péči. Ministerstvo práce chystá návrh novely se změnami předložit v příštím roce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív řekl, že by předloha měla zajistit transparentnější a předvídatelné financování, platby by se měly případně také valorizovat. MInisterstvo poukazuje dlouhodobě i na to, že zajištění prostředků má být z více zdrojů, nejen z rozpočtu.

Související

Ministerstvo práce

Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh

Do léta mají být příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun

Jen do léta budou příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Ta totiž od léta výrazně poroste ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím poslanecký pozměňovací návrh zákona o sociálních službách, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Více souvisejících

sociální péče Charita ČR Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy