Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.
Jedním z nejdůležitějších doporučení je zachovat chladnou hlavu. Panika a zbrklé jednání situaci jen zhoršují. Lidé by se měli zdržet zbytečného pohybu venku, zejména pokud hrozí dopravní kolaps nebo potřebují projet záchranné složky. Prioritou je neblokovat komunikace a neohrozit vlastní bezpečí.
V době výpadku proudu je nutné šetřit baterii mobilního telefonu – doporučuje se aktivovat úsporný režim a telefon používat jen v nutných případech. Stejně tak by se lidé měli vyvarovat nadměrného telefonování, aby nepřetěžovali mobilní sítě. Důležitým nástrojem zůstává klasické rádio na baterie, které může sloužit jako klíčový zdroj informací.
Úřady zároveň vyzývají veřejnost, aby sledovala pouze ověřené a oficiální zdroje. Fámy a spekulace mohou vyvolat zmatek a zbytečné obavy.
Pro případ dlouhodobějšího výpadku je důležité mít doma základní zásoby – vodu a trvanlivé potraviny na alespoň tři dny. Ideální jsou jídla, která nevyžadují tepelnou úpravu. Doporučuje se také neotvírat lednice a mrazáky častěji, než je nutné – jinak se potraviny rychleji zkazí.
Lidé by také neměli spoléhat pouze na bezhotovostní platby. Bankomaty i platební terminály v obchodech mohou být mimo provoz, proto je vhodné mít připravenou hotovost.
Další důležitou částí přípravy jsou alternativní zdroje světla a tepla – baterky, svítilny, svíčky, přikrývky nebo teplé oblečení. Se svíčkami je ovšem třeba zacházet opatrně, aby nedošlo k požáru.
V krizových chvílích je důležité myslet nejen na sebe, ale i na své okolí. Pokud to situace dovolí, je vhodné pomoci sousedům, zejména seniorům nebo zranitelným osobám. Klíčové je také dbát pokynů úřadů a složek integrovaného záchranného systému.
Související
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
Aktuálně se děje
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
včera
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
25. srpna 2026 21:58
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
25. srpna 2026 20:49
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
25. srpna 2026 20:09
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
25. srpna 2026 19:36
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
25. srpna 2026 18:17
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
25. srpna 2026 17:01
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
Peking se ostře ohradil proti novému balíku hospodářských sankcí, kterými se Spojené státy americké snaží izolovat Írán a jeho obchodní partnery. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americká opatření za nelegální jednostranné kroky a varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů. Bleskový nárůst napětí přichází poté, co Washington vyhlásil rozsáhlou finanční ofenzívu zaměřenou na úplné odstřižení íránského režimu od globálních příjmů.
Zdroj: Libor Novák