Společnost Coca-Cola oznámila stažení některých svých nápojů v několika evropských zemích, včetně Belgie, Lucemburska a Nizozemska. Důvodem je přítomnost „vyšších hladin“ chemické látky zvané chlorát, která může být produkována při použití dezinfekčních prostředků na bázi chloru během úpravy vody nebo zpracování potravin.
Podle prohlášení firmy bylo do Velké Británie dodáno pouze pět dotčených produktových řad, které již byly prodány. Mezi ovlivněné značky patří Coca-Cola, Fanta, Sprite, Tropico a Minute Maid, uvedla belgická pobočka Coca-Coly.
„Nezávislé expertní analýzy ukazují, že spojené riziko pro spotřebitele je velmi nízké,“ uvedl mluvčí společnosti pro BBC. Firma také informovala, že v Británii nezaznamenala žádné stížnosti zákazníků.
Problém se týká „velmi malého množství importovaných plechovek“ produktů jako Appletiser, Coca-Cola Original Taste, Coca-Cola Zero Sugar, Diet Coke a Sprite Zero. Dotčené výrobky mají výrobní kódy od 328 GE do 338 GE, které lze nalézt na spodní části plechovek.
Chlorát může při nadměrném vystavení způsobit zdravotní problémy, zejména u dětí a kojenců, jako jsou poruchy funkce štítné žlázy, uvedla Anne Gravett z britské agentury pro bezpečnost potravin (FSA). „Pokud identifikujeme jakékoliv nebezpečné potraviny, podnikneme kroky k jejich odstranění a informujeme spotřebitele,“ dodala.
Výživová specialistka Caron Grazette z NHS uvedla, že i malé množství chlorátu vyvolává otázky ohledně používání chemikálií v nápojích. Upozornila, že přebytek chlorátu může způsobit nevolnost, zvracení, průjem nebo omezit schopnost krve absorbovat kyslík.
Vyšší hladiny chlorátu byly zjištěny při rutinním testování v závodě společnosti v belgickém Gentu. Podle agentury AFP byla většina neprodaných produktů již stažena z regálů a firma pracuje na odstranění zbytku.
Mluvčí Coca-Coly zdůraznil, že kvalita a bezpečnost produktů je pro společnost nejvyšší prioritou. Firma zároveň informovala příslušné úřady a spolupracuje s nimi na dalším postupu.
Související
Donutil jsem Coca-Colu změnit složení, chlubí se Trump. Firma i Bílý dům ale mlčí
Turecko se bouří proti firmám podporujícím Izrael. Parlament zakázal Coca-Colu a Nestlé
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 31 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák