Další průšvih Černochové při kritice OSN. Írán dosadila za ČR do čela lidskoprávní rady

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) pokračuje v kritice fungování OSN. V úterý ale mylně uvedla, že Radě pro lidská práva bude přesedat Írán, který podporuje radikály z hnutí Hamás. Tvrzení opravila poté, co reagovalo ministerstvo zahraničí. Diplomacie zdůraznila, že Radě nadále předsedá Česká republika.

Černochová již původní příspěvek opravila, takže nyní v něm již stojí, že Irán ve čtvrtek stane jen v čele Fóra Rady OSN pro lidská práva. Ministryně v textu uvádí, že íránský režim sponzoroval Hamás, je zodpovědný za nárůst poprav v zemi či za utlačování žen a dívek.

"Tak tento režim nám bude ve FÓRU Rady OSN od čtvrtka kázat o lidských právech. Gratuluji. Na Chartě OSN se musí rozpouštět inkoust," napsala politička.

Ministerstvo zahraničí reagovalo ještě na původní tweet, když zdůraznilo, že samotné lidskoprávní radě nadále předsedá Česko. "Írán bude pouze předsedat Sociálnímu fóru, což není orgán ani mechanismus OSN, ale každoroční dvoudenní akce," uvedla diplomacie.

"Jmenování vychází z návrhů regionálních skupin OSN a zohledňuje přitom princip regionální rotace. Írán nominovala asijsko-pacifická regionální skupin. I přes opakované projednání žádná jiná regionální skupina kandidáta nenavrhla," dodalo ministerstvo.

Černochová už v sobotu vyzvala k vystoupení z OSN. Podle ministryně není možné promlčet fakt, že jen 14 zemí včetně ČR se jasně a srozumitelně postavilo proti teroru, který v sobotu 7. října rozpoutali na izraelském území radikálové z hnutí Hamás.

"Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme," napsala na síti X. Zároveň zdůraznila, že její postoje jsou konzistentní. "A nebudu je měnit ani jako ministryně," konstatovala. 

Černochová tak reagovala na páteční rezoluci Valného shromáždění OSN, které vyzvalo k humanitárnímu příměří ve válce mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás. Navrhla ji koalice arabských zemí v čele s Jordánskem. Stejně jako Česko hlasovali zástupci Izraele, Rakouska či USA. 

Související

Více souvisejících

Jana Černochová OSN Írán ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy