Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, že má stát letos krajům na opravy silnic nižších tříd poskytnout tři miliardy korun. Stejnou částku dostaly kraje loni a mají připravené projekty, řekl dnes novinářům. Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok chce poskytnout dvě miliardy korun. o víkendu uvedl, že pokud ČSSD trvá na třech miliardách, má Sobotka říct, která dálnice by se letos neměla začít stavět.
Podle ČSSD miliarda navíc pomůže hospodářskému růstu a zaměstnanosti. Ministerstvo dopravy má podle Sobotky hospodařit tak, aby peníze byly k dispozici. "Platí, že vláda přijala usnesení, ve kterém vyzvala ministra dopravy, aby předložil do vlády návrh na financování silnic druhé a třetí třídy v obdobném rozsahu jako to bylo v roce 2016. Obdobný rozsah byly tři miliardy korun," uvedl Sobotka.
Dodal, že kraje mají připravené projekty a byla by chyba, kdyby tato připravenost nebyla využita. "Ministerstvo dopravy je tu od toho, aby zajistilo takový management prostředků ve fondu dopravy, abychom peníze měli k dispozici," řekl.
Psali jsme: Sobotka má podle Ťoka říct, na úkor které dálnice dát víc peněz krajůV sobotu premiér uvedl, že Ťok ho lednovým oznámením dvoumiliardové dotace na opravy silnic druhé a třetí třídy zklamal. "Pokud vyjádření pana premiéra znamená, že máme sahat do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), pak by měl ukázat prstem na tu dálnici, kterou letos nemáme začít stavět. A může si vybrat z chystaných pokračování dálnic D3, D6, D11, D35 a dalších, včetně modernizace dálnice D1," řekl Ťok. Patří mezi ministry, které premiér nejvíc kritizuje.
Materiál o čerpání rozpočtu SFDI za loňský rok v souvislosti s možným financováním oprav silnic II. a III. třídy předložil do vlády ministr dopravy v pátek. Loni kraje na opravy těchto silnic dostaly od státu tři miliardy korun, v roce 2015 to bylo 4,4 miliardy. Vedle ČSSD se nejméně pro tři miliardy letos koncem ledna vyslovila Asociace krajů ČR, kterou vede karlovarská hejtmanka za ANO Jana Vildumetzová.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Dan Ťok (ministr dopravy) , Silnice
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Policie vyšetřuje vraždu na ubytovně v Žamberku
před 47 minutami
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
před 1 hodinou
Češi se představili v v boulích i slopestylu. Ve skocích mezi ženami postoupila jen Indráčková
před 1 hodinou
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
před 2 hodinami
Novinky o počasí. Sněžit má až do úterního dopoledne, platí varování
před 2 hodinami
Vláda rozhodla, kdo na postu předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nahradí Drábovou
před 3 hodinami
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
před 4 hodinami
Vláda zamítla změny v důchodech. Dala zelenou supermoderní nemocnici
před 5 hodinami
Rubio v Mnichově odhalil, kolik na Ukrajině umírá ruských vojáků
před 5 hodinami
Kandidátem Motoristů na funkci ministra životního prostředí je poslanec Igor Červený
před 6 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila na Blízký východ
před 7 hodinami
Starmer zahájil boj proti technologickým gigantům. Chce zastavit nekonečné rolování na sociálních sítích
před 8 hodinami
V Praze opět roste počet případů žloutenky
před 8 hodinami
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
před 9 hodinami
Braathen získal pro Brazílii historické zimní zlato, Fernstädtová nakonec desátá
před 9 hodinami
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
před 10 hodinami
Souboj o přízeň Evropy odstartoval. V Mnichově proběhla veřejná přetahovaná mezi USA a Čínou
před 11 hodinami
Opravdu má Putin zájem o mír? Rusko stále častěji míří na civilisty, počet mrtvých na Ukrajině rapidně vzrostl
před 12 hodinami
Počasí přinese tento týden další silné mrazy, o víkendu se výrazně oteplí
včera
První vyjádření z USA: Washington nemá důvod zpochybňovat, že byl Navalnyj zavražděn, prohlásil Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio označil závěry pěti evropských vlád o otrávení Alexeje Navalného za znepokojivé. Francie, Německo, Nizozemsko, Švédsko a Velká Británie v sobotu společně uvedly, že ruský opoziční lídr byl před dvěma lety v trestanecké kolonii zavražděn toxinem z pralesniček. Moskva tato obvinění okamžitě odmítla.
Zdroj: Libor Novák