Praha – Autobusovým dopravcům se schyluje na krušné časy. V minulosti dostávali dotace ve výši stovek milionů korun, loni již dostali od státu mnohem méně a letos nedostanou nic. Informuje o tom ČT24.cz.
Dopravci si teď lámou hlavy, co se svým vozovým parkem. Většina autobusů v Čechách je totiž zastaralá a bylo by třeba nahradit je novějšími typy. Čtvrtina jich je starších než dvacet let, ale peníze na obnovu nejsou.Moderní autobusy jsou drahéInvestice do nových dopravních prostředků jsou nemalé. Přesto se například Praha rozhodla na zkoušku koupit dva autobusy na hybridní pohon. Ty metropoli přinesou až o třetinu menší náklady na jejich provoz, ale každý z nich stál přes deset milionů korun. To je částka, jíž si mnoho českých měst nemůže dovolit vynaložit.Autobusový park by však obnovu potřeboval. Vozy jsou v průměru staré 14 let. „To průměrné stáří 14,61 je hodně vysoké. Myslím si, že by mělo být 10 let, tak jak říká i nová legislativa, která byla přijata v loňském roce," řekl pro ČT24 prezident Svazu dopravy ČR Jaroslav Hanák.A jelikož stát přestal dotovat nákup autobusů, začínají si dělat starosti i jejich výrobci. Ti si krok vlády vykládají jako pokles poptávky.Nejstarší autobusy jsou na OlomouckuNejhůře je na tom z hlediska stáří autobusů Olomoucký kraj. Zato jižní Morava má nejmladší autobusy z celé České republiky a podobně dobře je na tom i Pardubicko. „V Brně máme průměrný věk autobusů 7,8 roků. Vloni se nám podařilo koupit 25 krátkých autobusů,“ sdělil ČT24 provozní ředitel Dopravního podniku města Brna Jiří Valníček.Špatná je situace i na Kutnohorsku a ani jiná města v České republice na tom nejsou s autobusy nejlépe. Kvůli letošní stopce v dotacích je však pravděpodobné, že staré autobusy se po českých silnicích budou prohánět i nadále.
Související
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
Autobus na jihu Čech narazil do viaduktu. Mezi cestujícími jsou zranění
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě