Zruší České dráhy wi-fi ve vlacích? Zjišťovali jsme víc

Datové připojení k internetu je v posledních dnech zásadním tématem politických diskuzí. K podivnému vyjádření ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se přidala informace, že operátoři mění podmínky pro poskytování mobilního připojení k internetu prostřednictvím dat ve vlacích.

Zejména v dálkových vlacích se za posledních několik let značně změnila situace. Plný vlak pasažérů postávajících na chodbách je již vzácností a problém najít místo k sezení mají zejména pasažéři, kteří si nevyřídili rezervaci, bez níž je cestovat například z Prahy sázkou na nejistou kartu. Větší starost mají dnes pasažéři o dostupnost wifi.

"Wifi nabízíme ve více než 800 regionálních i dálkových vlacích po celém území ČR a neustále ji rozšiřujeme. V současné době je wifi technologií vybaveno několik set vozů a postupně ji rozšiřujeme do dalších vozidel, např. v současné době probíhá instalace wifi technologie do 300 osobních vozů pro dálkové vlaky, z toho je už v cca 100 vozech instalováno. Další vlaky jsou wifi technologií dále vybavovány. V poslední době jsme rozšířili wifi např. do osobních vlaků na Vysočině, do osobních vlaků Plzeň - Horažďovice nebo Plzeň - Beroun nebo do rychlíků Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb," okomentoval pro EuroZprávy.cz Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení generálního ředitelství Českých drah snahy o rozšiřování sítě wifi ve vlacích Českých drah.

Navíc upozornil, že u národních dopravců v zahraničí není zvykem možnost vybírat si konkrétní místo k sezení. "Jako zajímavost lze uvést, že u vlaků v rezervačním systému ČD lze při pořízení rezervace místa na ehopu vybírat konkrétní místo přímo z plánku vlaku. Tato možnost není v zahraničí obvyklá," popisuje služby Českých drah.

Podle ČTK však České dráhy monitorují zvyšování nákladů na provoz mobilního internetu ve vlacích s tím, že uvažují o omezení množství dat, které bude pro pasažéry k dispozici. Neomezená data nejsou k dispozici například v některých vlacích směřujících do Německa.

Změny neplánuje konkurenční soukromý dopravce Regiojet. "Od začátku svého provozu RegioJet má neomezený přístup k datům pro své cestující ve vlacích i autobusech a hodláme toto zachovat i do budoucna," uvedla PR manažerka společnosti Alžběta Nečasová pro EuroZprávy.cz.

V nejbližší době neuvažuje o změnách či omezení datových služeb pro cestující.

Společnost Leo Express rovněž nehodlá nic měnit, ovšem cenu dat považuje za problematickou. "V nejbližší době neuvažuje o změnách či omezení datových služeb pro cestující. Od operátorů nevyužíváme neomezené datové služby, platíme tedy dle klasických tarifů. Čím více u nás tedy cestující stáhnou dat, tím více platíme. Uvítali bychom, kdyby se cena dat snížila, protože pro nás jde o významný náklad," uvedl pro EuroZprávy.cz Emil Sedlařík za dopravce Leo Express.

Situace kolem drahých dat aktuálně popudila premiéra Andreje Babiše, který plánuje schůzku s ministrem dopravy Danem Ťokem za účelem řešit situaci.

Související

Více souvisejících

České Dráhy regiojet internet bezplatné wifi

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 33 minutami

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 43 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy