Praha – České dráhy získaly před několika dny nového ředitele. Jedním z prvních kroků Daniela Kurucze bude prověřit některé pochybné smlouvy. Za minulý rok jsou dráhy ve ztrátě a zřejmě budeme propouštět, přiznal také nový ředitel.
Kurucz je ve funkci jen několik dní, představu, jak na tom České dráhy jsou, ale už má. „Musíme prověřit některé smlouvy, které se mi zdají podivné. Některé jsou nevypověditelné, což je občas problém. Konkrétně jde třeba o smlouvu s ČD Restaurant, kde mají dráhy také minoritní podíl," popsal nový ředitel, co ho ve funkci v nejbližší době čeká.
Celý podnik také čeká finanční audit. „Nemáme zatím konkrétní čísla, ale už teď můžu říct, že České dráhy budou za rok 2013 ve ztrátě několik set miliónů korun. V provozu je ztráta méně než půl miliardy," vysvětloval v pořadu Interview Daniely Drtinové ředitel ČD. Celkové ztráty ČD by se mohly pohybovat až na úrovni 1,6 miliardy.
Další škody totiž podnik nabral na nákladových úrocích. „Dráhy utrpěly ztrátu vinou kurzových ztrát, intervence ČNB nás připravila asi o 350 milionů korun," vyjmenovával další újmy Kurucz, který zároveň dodal, že nějaký zisk naopak vykáže nákladní dopravce ČD Cargo. „Oproti prognózám některých politiků není podnik ztrátový. Zisk by se za minulý rok mohl pohybovat v řádech stovek milionů korun," uvedl ředitel Českých drah.
Vzhledem ke ztrátám ČD je možná, že podnik bude propouštět. „Teď jednáme s odbory. Propouštět by se mělo, mluvíme zatím o 42 lidech," připustil Kurucz.
Související
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
České Dráhy , čd cargo , Daniel Kurucz
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 50 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 1 hodinou
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 2 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 3 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 4 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 4 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 5 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 5 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 6 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 6 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 7 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 7 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 8 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 10 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Premiér Andrej Babiš (ANO) oficiálně potvrdil, že dokončil převod všech akcií holdingu Agrofert do nově vytvořeného svěřenského fondu s názvem RSVP Trust. K tomuto kroku se odhodlal po získání nezbytných souhlasů od regulačních úřadů tří členských států Evropské unie, kde jeho firmy působí. Babiš své rozhodnutí oznámil na sociální síti X s tím, že tímto definitivně vyřešil otázky týkající se svého možného střetu zájmů.
Zdroj: Libor Novák