Pražský dopravní podnik omezí od soboty provoz 35 autobusových linek. Důvodem jsou koronavirová opatření a s nimi spojený menší zájem cestujících o MHD ve večerních a nočních hodinách. Vybrané autobusy taky budou jezdit jen do 22:00. ČTK to dnes sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.
"Vytíženost všech linek pražské MHD od září kontinuálně klesá s tím, jak se v ČR zhoršuje epidemiologická situace a postupně jsou zaváděna nová omezení, která mají zabránit šíření covid-19," uvedla mluvčí. Provoz restaurací a barů končí ve 20:00, zrušeny jsou kulturní a sportovní akce. Vytíženost spojů po dvacáté hodině v Praze tak klesla v průměru o 60 procenta.
Omezení se dotkne linek 101, 108, 110, 115, 117, 121, 124, 142, 143, 147 (bude nahrazena intervalem 20 minut na lince 107), 153, 155, 158, 160, 164, 168, 169, 170, 175, 185, 196, 203, 204, 207, 208, 209, 224, 228, 230, 240, 245 a 247. "Jsou to buď linky doplňkového charakteru, které nejsou určeny pro základní obsluhu území, nebo linky, místo nichž lze po 22:00 využít jiné spoje," sdělila mluvčí.
Podobně dopravní podnik postupoval také letos na jaře, nyní je ale počet omezených linek nižší. Všechna omezení mají platit do doby, než budou restaurace, bary, kluby, divadla, kina a další místa pro volnočasovou zábavu opět plnohodnotně otevřena i po 20:00.
Mluvčí uvedla, že minulý týden klesla vytíženost autobusových spojů v hlavním městě o deset procent ve srovnání s předchozím týdnem. Ještě výraznější je to ale večer. "Například na lince 121 DPP v první týden v září po 22:00 přepravil v průměru necelé dva cestující na každém spoji, první týden v říjnu to bylo jenom 1,4 cestujícího, což znamená pokles obsazenosti o více než 25 procent," dodala Pohanová.
V metru počet cestujících od prvního týdne v září po první týden v říjnu klesl o více než 15 procenta. Na začátku října pak metro využívalo o 43 procent cestujících méně než ve stejném období minulého roku.
Související
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Živě Rusko slaví konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
před 2 hodinami
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
před 3 hodinami
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
včera
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
včera
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
7. května 2026 22:01
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
7. května 2026 21:22
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
7. května 2026 20:41
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
7. května 2026 20:18
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
7. května 2026 19:37
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Zdroj: Lucie Podzimková