Státu došla s důchodci trpělivost. Zakáže jim cestovat?

Páteční nehoda vlaku a kamionu v pražské Uhříněvsi si vyžádala několik zraněných, mohla ale skončit mnohem hůř. Také ale vytáhla na světlo téma, o kterém se příliš nehovoří, a sice senioři za volantem. To by už zanedlouho mohlo být minulostí.

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na to, že jednou z nejrizikovějších skupin řidičů na silnicích jsou právě senioři, už server EuroZprávy.cz upozornil v minulém týdnu. Ostatně se pro ně připravuje návrh týkající se omezení využívání některých silnic.

Podle televize Nova ale hlasy pro omezení seniorů za volantem sílí po páteční nehodě, kdy 68letý řidič kamionu dvě minuty stál mezi závorami a vůbec netušil, jak má reagovat. Jeho náklaďák následně rozmetal vlak.

Pole televize brázdí evropské silnice čím dál tím starší řidiči a průměrnému českému řidiči z povolání je 57 let. Mladí lidé se za volant nehrnou, starší ale budou mít brzy problém. Ministerstvo chce jejich řízení učinit přítrž.

A to i přesto, že řidiči kolem 70. roku života způsobí jen pět procent nehod. Podle statistik jsou ale velmi vážné a mnohdy s velkými škodami.

"Starší řidiči jsou mnohem dříve unavení, je tam nebezpečí mikrospánku. Hůř vidí, mají pomalejší reakce, ty následky jsou potom horší," řekl televizi dopravní expert Jan Pechout.

Podle údajů ministerstva bylo řidičů ve věku nad 65 let na silnicích k minulému roku 1 366 920, z nichž je 1 720 starších devadesáti let a dva už dokonce překročili stovku. A tak se úřad rozhodl jednat.

Chce dovést tyto řidiče k tomu, aby absolvovali povinnou lékařskou prohlídku. Takováto opatření jsou nutná zejména proto, že senioři nereagují dostatečně rychle v krizových situacích a mají tendenci zmatkovat.

Mezi návrhy podle Novy figuruje myšlenka zakázat řidičům ve vysokém věku jízdu po některých komunikacích. Omezení mělo týkat všech silnic vyjma těch, které mají senioři ve svém kraji. Někteří lidé nad 65 let by také mohli údajně dostat zákaz jízdy na dálnicích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dálnice do Vídně? Už neplatí „nestavíme, protože sousedi nestaví“, říká…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Roky váznoucí dostavbu dálnic a kvalitního železničního spojení mezi Českem a sousedními státy má…

Havlíček dá prověřit všech 24 300 mostů v ČR, na rizikových budou…

14.08.2020 21:26 Aktualizováno Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) nechá prověřit stav všech 24.300 železničních a silničních…

U Prahy vykolejily vagony. Poškodily auto a drážní domek, dva lidé zranění

14.08.2020 16:01 Aktualizováno Ve Mstěticích u Prahy dnes ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Na vlečce ujelo 32…

Exministr Kremlík čelí kárné žalobě. Umožnil novinářům nahrání schůzky s…

14.08.2020 15:58 Aktualizováno Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) čelí kárné žalobě, kterou na něj podala Česká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama