Státu došla s důchodci trpělivost. Zakáže jim cestovat?

Páteční nehoda vlaku a kamionu v pražské Uhříněvsi si vyžádala několik zraněných, mohla ale skončit mnohem hůř. Také ale vytáhla na světlo téma, o kterém se příliš nehovoří, a sice senioři za volantem. To by už zanedlouho mohlo být minulostí.

Přidejte svůj názor 203 komentářů

Důchodci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na to, že jednou z nejrizikovějších skupin řidičů na silnicích jsou právě senioři, už server EuroZprávy.cz upozornil v minulém týdnu. Ostatně se pro ně připravuje návrh týkající se omezení využívání některých silnic.

Podle televize Nova ale hlasy pro omezení seniorů za volantem sílí po páteční nehodě, kdy 68letý řidič kamionu dvě minuty stál mezi závorami a vůbec netušil, jak má reagovat. Jeho náklaďák následně rozmetal vlak.

Pole televize brázdí evropské silnice čím dál tím starší řidiči a průměrnému českému řidiči z povolání je 57 let. Mladí lidé se za volant nehrnou, starší ale budou mít brzy problém. Ministerstvo chce jejich řízení učinit přítrž.

A to i přesto, že řidiči kolem 70. roku života způsobí jen pět procent nehod. Podle statistik jsou ale velmi vážné a mnohdy s velkými škodami.

"Starší řidiči jsou mnohem dříve unavení, je tam nebezpečí mikrospánku. Hůř vidí, mají pomalejší reakce, ty následky jsou potom horší," řekl televizi dopravní expert Jan Pechout.

Podle údajů ministerstva bylo řidičů ve věku nad 65 let na silnicích k minulému roku 1 366 920, z nichž je 1 720 starších devadesáti let a dva už dokonce překročili stovku. A tak se úřad rozhodl jednat.

Chce dovést tyto řidiče k tomu, aby absolvovali povinnou lékařskou prohlídku. Takováto opatření jsou nutná zejména proto, že senioři nereagují dostatečně rychle v krizových situacích a mají tendenci zmatkovat.

Mezi návrhy podle Novy figuruje myšlenka zakázat řidičům ve vysokém věku jízdu po některých komunikacích. Omezení mělo týkat všech silnic vyjma těch, které mají senioři ve svém kraji. Někteří lidé nad 65 let by také mohli údajně dostat zákaz jízdy na dálnicích.

Loading...
Vstupte do diskuze (203)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič na Přerovsku na přechodu srazil ženu s třemi dětmi

17.09.2019 09:51 Řidič osobního auta srazil v pondělí ve Slavíči u Hranic na Přerovsku ženu s třemi malými dětmi.…

V depu v Praze vykolejila lokomotiva, nehoda zastavila provoz

17.09.2019 08:19 Aktualizováno V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila…

Česko má hrdinu. Pasažér za jízdy převzal řízení autobusu, řidič zkolaboval

16.09.2019 14:15 Aktualizováno Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na…

Řidička na Brněnsku upadla do mikrospánku a havarovala, čtyři zranění

16.09.2019 08:20 Při nárazu osobního auta do betonového mostku se dnes nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama