Zimní pneumatiky v průměru zdražily o 13 procent, ty levnější i o čtvrtinu

Zimní a celoroční pneumatiky na českém trhu zdražily meziročně v průměru o 13 procent, tedy pod úroveň inflace. U některých levnějších modelů je ale cena proti loňsku vyšší až o čtvrtinu. Pneuservisy pak zdražily své služby o desetinu. Důvodem zdražování jsou vyšší výrobní náklady i růst cen energií. Vyplývá to z údajů serveru Pneumatiky.cz.

U pneumatik ve střední a prémiové třídě je procentuální nárůst ceny zpravidla nižší než u nejlevnějších typů. “Vítězem letošní sezony jsou především značky ve střední třídě, které v minulých letech buď stagnovaly, nebo oslabovaly. Letos jejich pozice posílila, a to především na úkor těch prémiových,” uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Podle průzkumu Pneumatiky.cz letos zdražování zaznamenalo 57 procent řidičů, kteří nakupovali nové pneumatiky. Více než polovina z nich označuje zdražení za výrazné. Tři čtvrtiny řidičů také očekávají, že zimní pneumatiky do konce roku znovu zdraží. Z nedostatku pneumatik během sezony má obavu 42,5 procenta řidičů.

Zdražování se týká i cen za přezouvání v pneuservisech. "Letos se podle našich informací ke zdražování uchýlily i ty servisy, které se doposud snažily co nejdéle držet staré ceny. Průměrný nárůst ceny za přezutí bude minimálně deset procent, ve větších městech i více,“ dodal Schwangmaier. Podle ředitele vyhledávače servisů GetFix Stanislava Tomana vzrostly ceny prací některých pneuservisů až o 20 procent.

Podle průzkumu Pneumatiky.cz má aktuálně přezuto 26 procent řidičů, loni mělo v této době zimní pneu už 42 procent řidičů. V minulém roce však řidiči měnili pneumatiky nezvykle brzy. Jen v září se tehdy prodalo o 60 procent více pneumatik než v předchozích letech. Letošní říjen je naopak teplejší, a většina řidičů proto s přezouváním tolik nespěchá.

Na celoročních pneu v současnosti jezdí okolo osmi procent řidičů, což je o jeden procentní bod více než loni. Dalších 22 procent řidičů zvažuje celoroční pneumatiky na auto pořídit v následujících letech.

Související

Letní pneumatiky

Dnes končí povinnost mít zimní pneumatiky, řidiči by ale zatím přezouvat neměli

Motoristům dnes končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Podle Besip by však řidiči neměli přezutí na letní gumy, které mají jiné vlastnosti než ty zimní, zbytečně uspěchat. Stále totiž přetrvává riziko mrazů, které by mohly motoristy na silnicích překvapit. Vhodná doba pro přechod na letní pneumatiky je podle expertů v případě dlouhodobých teplot nad sedm stupňů. V takovém případě by zase řidiči neměli otálet s přezutím auta. Dnes o tom informoval Besip.

Více souvisejících

pneumatiky

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy