Vláda bude škrtat také v zemědělských dotacích. Podle informací ze systému o příjemcích dotací na webu SZIF zřejmě skončí podpora, která se týkala také firem z holdingu Agrofert ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO).
Vláda ve čtvrtek prozradila detaily konsolidačního balíčku s tím, že mimo jiné o více než 54 miliard korun seškrtá dotační tituly, zejména ty určené podnikatelům. Konkrétní ale členové kabinetu moc nebyli.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) však řekl, že škrty se mají týkat hlavně dotací pro velké podniky. Kromě Agrofertu čerpaly zmíněnou dotaci také společnosti Madeta, Mlékárna Kunín nebo Hamé.
Například Madeta jako největší tuzemská mlékárna na zprávu reagovala slovy, že zřejmě ukončí dodávky mléka do škol. Škrtání dotací podle zástupců podniku míří proti velkým firmám.
Z vládních zástupců na to reagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Jakože se Madeta sama dobrovolně vzdá programu, který je poměrně dobře placen z prostředků EU?" ptal se nechápavě na twitteru. Připojil se i ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
"Pokud se některý podnik rozhodne nedodávat své výrobky pro určitý segment trhu, je to samozřejmě jeho volba a nahradí jej konkurenční dodavatelé. Škrtnutí jednoho dotačního titulu ve výši 230 milionů Kč určitě velké potravináře nepoloží," napsal.
Související
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
před 1 hodinou
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
před 2 hodinami
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
před 4 hodinami
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
před 5 hodinami
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
před 6 hodinami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 7 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 8 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 9 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 11 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 12 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 13 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
včera
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
Na bruselském summitu k zásadnímu obratu v otázce financování Ukrajiny, ze kterého vyšel jako nečekaný vítěz belgický premiér Bart De Wever. Přestože Evropská unie nakonec schválila balík pomoci ve výši 90 miliard eur na roky 2026 a 2027, původní ambiciózní plán využít k tomuto účelu zmrazená ruská aktiva zcela ztroskotal.
Zdroj: Libor Novák