Zajímavou a svým způsobem paradoxní situaci přinesla volba prvního místopředsedy strany na sjezdu KDU-ČSL v Olomouci. Nově zvolený předseda Marek Výborný si do tandemu přál ministra životního prostředí Petra Hladíka, který byl i jediným kandidátem na funkci. Přesto v první dvoukolové volbě nebyl zvolen.
Hladík potřeboval pro zvolení přesvědčit 142 delegátů, hlas však dostal jen od 126. Volba se tak musí opakovat od začátku, včetně nominací. Poprvé se rýsovalo až sedm kandidátů, mezi nimi končící předseda Marian Jurečka. On a dalších pět členů po volbě předsedy odstoupilo z volby prvního místopředsedy.
Ministr životního prostředí v kandidátském projevu řekl, že by se chtěl zabývat stranickou strategií pro nadcházející období či spoluprací v rámci koalice Spolu."Chci být motorem, který bude motivovat členskou základnu k tomu, jak vyhrát příští rok volby," nechal se slyšet.
Hladík zmínil, že by stranu rád stmeloval a pomáhal řešit vnitřní spory. Zaměřit se chtěl i na komunikaci k voličům. "Musíme lidem začít naslouchat a ne jim říkat, jak se mají chovat," dodal.
Lidovci si dnes ze šesti kandidátů vybrali staronového místopředsedu Marka Výborného, který se do nejvyšší stranické funkce vrací po více než čtyřech letech. Delegáti jej zvolili v druhém kole, v němž se utkal s dosavadním předsedou Jurečkou.
KDU-ČSL má aktuálně 22 poslanců, kteří byli zvoleni před třemi lety na kandidátce Spolu. V průzkumech strana pravidelně končí pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Lidovci mají také 12 senátorů a jednoho europoslance.
Související
OBRAZEM: Fialova kampaň pokračovala v Brně. Premiér zde vede kandidátku
Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
Petr Hladík (KDU-ČSL) , KDU - ČSL
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
3. července 2026 18:41
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
3. července 2026 17:55
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
3. července 2026 17:19
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub