Druhé kolo prezidentských voleb bylo referendem o Andreji Babišovi (ANO), shodli se politologové, které ČTK oslovila. Podle politologa Miroslava Mareše byly navíc i hlasováním o zachování takového systému, který by Česko netáhl do "orbánovských vod". Babiš podle něj ve volbách ztratil image nezpochybnitelného vůdce.
Vysoká volební účast podle Mrklase svědčí o tom, že letošní prezidentské volby považovala spousta lidí za zlomové. "Zejména ti, kdo se chtěli vypořádat s tím minulým prezidentským obdobím a zároveň s Andrejem Babišem," uvedl politolog. Podle Mrklase bylo jasné od okamžiku, kdy se předseda ANO rozhodl do volby jít, že hlasování bude referendem o něm. "Navíc tím, jakým způsobem přistoupil ke druhému kolu a vyhrotil boj, tak to jenom podtrhl," řekl politolog.
Podle Mareše byly prezidentské volby nejen referendem o Babišovi, ale i hlasováním o zachování prozápadní orientace a zachováním takového systému, který by netáhl ČR do "orbánovských vod". Babiš ale svými vyjádřeními pojetí těchto voleb jako referenda nahrál, domnívá se Mareš.
Výsledky prezidentských voleb podle Mareše ukázaly, že Babišova kampaň zaměřená na vyvolávání strachu z války a na rozdělování společnosti neuspěla. "Petr Pavel dokázal klidným a věcným vystupováním naplnit představu většiny obyvatel ČR o tom, jak má vypadat jejich prezident," domnívá se politolog.
Babišův volební tým udělal v předvolební kampani v rámci možností vše, co šlo, domnívá se Mrklas. Připomněl, že i přes prohru získal Babiš velmi vysoký počet hlasů. "Ale ukázalo se, že zkrátka ve společnosti je víc lidí, kteří si nepřejí, aby Andrej Babiš byl prezidentem," zhodnotil výsledek Mrklas. Pavlovi se navíc podle jeho názoru podařilo lépe přesvědčit veřejnost, že je nositelem změny, než se to dařilo protikandidátům Miloše Zemana v předchozích volbách.
Pro Andreje Babiše může být tato porážka velkým problémem, domnívá se Mareš. Hnutí ANO před hlasováním ukázalo nejednotnost a pro jeho příznivce je porážka ponižující. "Babiš ztrácí image nezpochybnitelného vůdce," poznamenal politolog. Nyní bude podle něj podstatné, jak zvládne svoji roli Fialova vláda, která bude v relativně komfortní situaci, protože jí nový prezident nebude dělat zbytečně překážky.
Někteří představitelé ANO v předvolební kampani deklarovali, že nedají hlas předsedovi hnutí. Mrklas neočekává, že by Babišova prohra mohla odstředivé tendence uvnitř ANO posílit. Rebelů v hnutí podle něj není mnoho, a pokud se sami nerozhodnou odejít, bude na ně vytvářen velký nátlak. "Zároveň toho bude využito jako takového odstrašujícího případu, protože ANO je uskupením, které má řadu charakteristik vůdcovských hnutí, možná dokonce sekt, "domnívá se Mrklas.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Senátor Fischer zaplatil pokutu za chyby v prezidentské kampani
prezidentské volby 2023 , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
před 2 hodinami
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
před 3 hodinami
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
před 4 hodinami
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
před 5 hodinami
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
před 6 hodinami
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
před 7 hodinami
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
před 8 hodinami
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
před 8 hodinami
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
před 9 hodinami
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
před 10 hodinami
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
před 10 hodinami
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
před 12 hodinami
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
Sobotní pražské derby mezi Slavií a Spartou, které mělo být oslavou fotbalu, skončilo pro vršovický klub naprostou pohromou. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na svém mimořádném zasedání vynesla tresty, které v historii samostatné české ligy nemají obdoby. Výsledkem je nejen ztráta bodů u zeleného stolu, ale také obří finanční postih a uzavření stadionu.
Zdroj: Libor Novák