Praha - v České republice ubývá příjemců dávek v hmotné nouzi. Největší pokles čítají úřady za poslední tři roky.
Zatímco v prosinci 2013 peníze od státu dostávalo skoro čtvrt milionu lidí, letos v říjnu jich bylo zhruba 178.000. Vyplývá to z údajů ministerstva práce o vyplacených dávkách.
Důvodem zlepšení situace je hospodářský růst a rekordní zaměstnanost. Vyplacená částka pro lidi v tísni v posledních dvou letech klesá. Celkové sociální výdaje se ale zvedají, peníze putují především do důchodů.
Prezident Miloš Zeman dnes ve Sněmovně řekl, že by v rozpočtu na příští rok šetřil právě na sociálních dávkách. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) peníze od státu dostávají lidé, kteří je potřebují. Jmenoval osamělé seniory či samoživitelky s malými dětmi. "Tři roky po sobě hmotná nouze (výdaje na ni) klesá," uvedl Sobotka.
Úřady práce vyplácejí tři dávky v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Pro výpočet podpory je rozhodující příjem domácnosti, pro stanovení dávek se využívá životní minimum. Pro samotného dospělého činí 3410 korun, pro každou další osobu v rodině je částka nižší.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
Sociální dávky , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
před 8 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 8 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák