Praha - Vláda Andreje Babiše připravuje novelu zákona, která by od ledna příštího roku zajistila důchodcům průměrně o 918 korun vyšší penze. Opozice se ptá, kde na to vláda vezme.
Profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Potůček v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil, že důchody by zvýšení zasluhovaly. Kritizuje ovšem způsob, kterým se to má stát.
Podle něj je hlavním problémem chystané novely to, že ti, kteří mají vyšší penze, budou dostávat ještě víc a naopak ti, kteří mají důchod nízký, dostanou málo.
„Po léta tu funguje podle mého názoru zvrácený mechanismus, že těm, kterým byly před 15 nebo 20 lety vypočítány nízké důchody, dostávají na valorizaci desetikoruny až stokoruny, zatímco ti, kteří nastartovali svoji důchodovou kariéru s nadprůměrnými důchody, těm se rok od roku valorizuje výrazně více, řekněme v řádu stokorun až tisícikroun,” uvedl pro Český rozhlas.
Není to tak dávno co český Ústavní soud rozhodl, že český penzijní systém je příliš rovnostářský a měl by více zohlednit to, kolik peněz do něj člověk v aktivním věku odvedl.
„Rozhodnutí Ústavního soudu se netýká způsobu, jakým jsou stávající důchody valorizovány, ale toho, jakým způsobem jsou vypočítávány,” připomněl v rozhovoru Potůček.
On sám by si uměl představit, že by se jedenáct miliard dalo dát do valorizace důchodů mnohem efektivněji. „Náš minimální důchod jsou necelé 4 tisíce korun. Velmi urgentní, pokud se miliardy někde najdou, by bylo investovat je tak, aby těm, kteří léta dostávali méně valorizované důchody, než by bylo odpovědné a zasloužené, bylo přidáváno více než těm, kteří už jsou nad průměrnou hladinou,” uvedl pro Český rozhlas Potůček. Podle něj je jisté, že vládní návrh ještě více prohloubí rozdíly mezi bohatšími a chudšími důchodci.
Kde tedy na důchody vzít peníze? Sám premiér Babiš často v takových případech používá formulaci typu „našli jsme ve státním rozpočtu peníze." Nabízí se ovšem otázka, zda by se „nalezené peníze" nedaly využít efektivněji, např. na výstavbu nových mateřských školek.
1. května 2026 18:56
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
Související
Jurečka chce, aby Pavel promluvil hnutí ANO do duše ohledně důchodů
Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
důchodová reforma , důchody , Andrej Babiš , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
před 52 minutami
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
před 1 hodinou
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 2 hodinami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 3 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 3 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 4 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 4 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 5 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 6 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 6 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 7 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 8 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 9 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 10 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 15 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
Letošní oslavy vítězství ve Velké vlastenecké válce v Moskvě se obejdou bez velkých jmen v řadách zahraničních hostů. V Evropské unii se nejvíce řeší účast slovenského premiéra Roberta Fica, který se má zároveň setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Předseda slovenské vlády se ocitne i ve společnosti běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.
Zdroj: Lucie Podzimková