Praha – Dnešní zasedání vládní rady pro záležitosti romské menšiny skončilo předčasně. Jedenáct romských členů vládního poradního sboru totiž opustilo jednání na protest proti omezování pomoci lidem v tísni.
Romům vadí například zavádění takzvaných bezdoplatkových zón bez dávek na bydlení a zamýšlené snížení doplatků lidem z ubytoven. Vyzvali ministerstvo práce, aby novelu stáhlo a navrhlo vyškrtnutí možnosti vyhlásit bezdoplatkové oblasti ze zákona. Kritizovali pak Babišovu vládu v demisi, že doporučení rady nerespektuje.
Rada, kterou vede ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO), má 29 členů. Nejméně polovinu poradního sboru musí tvořit Romové. Pelikán po protestním odchodu 11 členů uvedl, že ho vzniklá situace mrzí. Jednání pak ukončil.
„Odmítáme být nadále pouze loutkami a alibi pro současnou vládu, která ignoruje usnesení romské rady a přijímá opatření, jež existenčně ohrožují desetitisíce nízkopříjmových domácností," uvedli členové rady. Poukazují na to, že schválená vládní strategie sociálního začleňování počítá s tím, že by mělo ubýt ghett a lidí v tísni. „Namísto toho (vláda) razí represivní politiku nulové tolerance, která prohlubuje segregaci a dostává občany do bezvýchodné situace," uvedli rebelující členové rady.
Ministerstvo práce proto vyzvali, aby stáhlo svou připravovanou novelu o hmotné nouzi, která má citelně snížit doplatky na bydlení lidem v ubytovnách. Už nyní se jim dávka vypočítává z 80 procent normativních nákladů na bydlení. Resort práce navrhuje, aby to od ledna příštího roku bylo 60 procent normativu.
O návrzích ministerstva, které mají omezit dávky na bydlení, chtěli minulý týden jednat zákonodárci několika opozičních stran na mimořádné sněmovní schůzi. Proti se ale postavili poslanci ANO, KSČM, SPD a ČSSD. Návrhy kritizovaly i obce, některé kraje či ombudsmanka.
Ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO) řekla, že změny zákona mají zabránit nadužívání a zneužívání dávek na bydlení a chudých se nedotknou. Organizace na pomoc lidem v tísni ale uvádějí, že po snížení dávek budou potřebným peníze na bydlení chybět, přibude tedy práce načerno a lichvářských půjček.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Romové , Bydlení , Sociální dávky , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 2 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 4 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 5 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
Česko ve středu zasáhla smutná zpráva o úmrtí Zdeny Mašínové. Doputovala i na Pražský hrad, který ji nenechal bez reakce. Prezident Petr Pavel ocenil pevný charakter a odvahu ženy, kterou před třemi lety vyznamenal.
Zdroj: Jan Hrabě