Praha – KSČM to nemá v poslední době jednoduché. Vládní koalice jim jde doslova po krku. Tentokrát probíhají jednání o tom, zdá-li by se někdejším komunistickým prominentům snížit důchod. Informuje Petr Němec z Aktuálně.cz.
Koho by případné opatření mělo týkat není zcela jasné. Prozatím se uvažuje o bývalých funkcionářích od úrovně okresního tajemníka KSČ a také o příslušnících StB. Ušetřeni by pak měli být členové bezpečnosti, armády, pohraniční stráže nebo milicionáři.
Snížení důchodů by podle Oldřicha Tůmy, ředitele Ústavu pro soudobé dějiny a vládou pověřeného v této otázce, mělo navazovat na ilustrační zákon. Ten již teď vymezuje, kdo nesmí zastávat vedoucí funkce v různých orgánech: bývalí pracovníci StB, agenti StB, tajemníci KSČ od okresní úrovně a příslušníci Lidových milicí. „Nemohou se do toho zapojovat široké skupiny – jako všichni členové KSČ“ tvrdí Tůma.
Jak by ovšem takové snížení probíhalo? „Nelze měnit výši už přiznaných důchodů. Ale může být na tyto důchody uvalena srážková daň ze strany ministerstva financí“ tvrdí poslanec Petr Gazdík (TOP 09).
Odborníci varují, že by takové opatření mohlo vyvolat oprávněnou ústavní stížnost. Důležitou roli by však hrálo to, pokud by stát mohl jasně prokázat, že se nejedná o mstu za zločiny minulého režimu, ale o narovnání špatně nastavených výhod. „Měla by vzniknout pracovní skupina, která celý návrh probere – složená vždy ze dvou poslanců a jednoho odborníka za každou stranu“ říká Kateřina Klasnová, garant návrhu za VV.
Nutné dodat, že vládní koalice na takový nápad zřejmě nepřišla sama. Podobný proces nedávno proběhl v Polsku s tím, že snížení důchodů se nedotklo příslušníků tamější Lidové milice.
Odebrání výhod prominentům však není prioritou. V tuhle chvíli je v plném proudu prosazení zákona o 3.odboji. Dalším krokem je pak pokus o celkový zákaz KSČM.
Související
Potrefená husa se ozvala. Lipavský ostře reagoval na další ruský výpad
Spartakiády začaly před 70 lety. Komunistům sloužily k propagandě i manipulaci
Komunismus , Vláda ČR , důchody
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
před 1 hodinou
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
před 2 hodinami
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
před 3 hodinami
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
před 4 hodinami
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
před 5 hodinami
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
před 6 hodinami
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
před 6 hodinami
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
před 7 hodinami
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
před 8 hodinami
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
před 9 hodinami
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
před 9 hodinami
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
před 10 hodinami
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
před 12 hodinami
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze vystoupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s emotivním videoprojevem, v němž vyzval Donalda Trumpa k návštěvě Kyjeva. Zelenskyj zdůraznil, že Vladimir Putin nedosáhl svých původních válečných cílů a nepodařilo se mu zlomit ukrajinský lid. Ukrajina podle něj v žádných budoucích jednáních nezradí své občany a udělá vše pro dosažení spravedlivého a důstojného míru.
Zdroj: Libor Novák