Zvýšení průměrného důchodu o 900 korun a o tisícovku navíc pro seniory starší 85 let nebylo všemi seniory přivítáno s nadšením. Tisíce z nich totiž spadli do exekucí.
V loňském roce bylo 86 500 důchodů, včetně invalidních a vdovských a vdoveckých, s exekučními srážkami. V letošním roce číslo zvýšilo na 91 500. Důvodem zvýšení je, že v důsledku navýšení důchodů příjmy exekucí ohrožených důchodců překročily tzv. nezabavitelnou částku.
„V roce 2019 se z důvodu valorizace stalo nově zabavitelnými 5 012 důchodů,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová. Dá se očekávat, že v příštím roce se počet důchodců v exekuci ještě zvýší, protože vláda se už dohodla na další valorizaci.
Na konci letošního prvního čtvrtletí mělo exekuční srážku z důchodu 26 054 seniorů a 26 633 seniorek. Exekuci na důchod mělo i 21 707 invalidních důchodců a 14 430 invalidních důchodkyň. Exekutoři přes Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) strhávají mužům v exekuci v průměru 2698 korun měsíčně, ženám 2211 korun. Mohou jim sebrat až čtvrtinu pravidelného důchodu, jehož průměrná výše je nyní 13 377 korun.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tvrdí, že situaci hodlá řešit. Přiznává však, že má svázané ruce. Ačkoliv ČSSZ provádí exekuční srážky, exekuce má na starosti ministerstvo spravedlnosti a rozhodují o nich soudy.
Právník Pavel Němec tvrdí, že by ČSSZ mohl celou řadu exekucí nechat zastavit kvůli neplatným rozhodčím doložkám z úvěrových smluv. Rozhodoval o tom Ústavní i Nejvyšší soud, který prohlásil rozhodčí doložky v úvěrových smlouvách za neplatné v květnu 2011.
Podle Němce by na základě údajů z exekučních případů mohla ČSSZ navrhnout soudu zastavení protiprávní exekuce. ČSSZ však informace o exekuci a rozhodčím položkám klientů neeviduje a úředníci by tedy museli ručně procházet „stovky tisíc spisů, možná milion“.
Maláčová podle serveru E15 tvrdí, že ministerstvo, které je už tak exekucemi velmi administrativně zatěžováno, na to nemá úřední kapacity. Snaží se proto ve spolupráci s IT sektorem vyvinout program, který by na tyto položky upozornil.
Ministryně poukazuje též na to, že tyto exekuční srážky se týkají těch důchodců, u kterých je možno sebrat určitou částku. U dalších cca 33 000 lidí nelze zahájit srážky z důchodu vzhledem k jeho nízké výši. Jsou na ně však stále vypsány exekuční příkazy.
Starobním důchodcům a invalidům druhého a třetího stupně, kteří nezvládají splácet, by měla pomoci novela insolvenčního zákona platná od začátku června. Ta jim umožní se oddlužit už po třech letech, aniž by museli umořit alespoň 60 procent závazků.
Zakladatel neziskové organizace Život 90 zaměřené na podporu aktivního života seniorů, Jan Lorman, podotýká, že roste počet důchodců na pokraji bezdomovectví. Důvodem jsou především zvyšující se životní náklady. Někteří z nich mají právo si žádat o sociální dávky, mnozí z nich to však nevědí, případně jim to připadá „nedůstojné a jako něco pro chudáky“, uvedl Lorman v rozhovoru pro Český rozhlas.
Související
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
důchodci, senioři , Exekuce , důchody , Jana Maláčová (ČSSD)
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák