Důchodcům zruší jistotu - sociální služby! Jak přežijí?

Praha - Téměř tři miliardy korun chybějí v návrhu státního rozpočtu, v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí, pro příští rok k tomu, aby nebyla ohrožena samotná existence sociálních služeb, které slouží seniorům nebo lidem s postižením.

Deník Shopaholičky

Pokud k navýšení finančních prostředků nedojde, hrozí zavření některých zařízení a výrazné omezení služeb, což může negativně ovlivnit osudy lidí odkázaných na cizí pomoc. Zákon o sociálních službách přijali poslanci v roce 2006, účinný je od roku 2007.  Pro poskytovatele sociálních služeb je pro rok 2012 v rozpočtu vyčleněno 6,1 miliardy korun. Poskytovatelé služeb i zástupci lidí se zdravotním postižením by uvítali, kdyby byl rozpočet navýšen na 10 miliard korun, aby mohly služby řádně fungovat, Asociace krajů ČR v dopise požádala poslance sněmovního výboru pro sociální politiku alespoň o navýšení na 8,9 miliard. Tato částka by stačila pouze k tomu, aby existující systém sociálních služeb nebyl ohrožen. Pokud by měly být zvýšeny i v současnosti podhodnocené platy pro pracovníky v těchto službách, kapitolka by musela být navýšena ještě o dalších 1,1 miliardy korun, tedy na zmíněných 10 miliard. „Zaměstnanci v sociálních službách nemají ani průměrnou mzdu. Vysokoškoláci tam berou nanejvýš 20 007 korun hrubého měsíčně,“ upozornila předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče při ČMKOS Dagmar Žitníková.

„Jsme přesvědčeni, že navrhovaná výše státní dotace ze strany ministerstva práce a sociálních věcí pro rok 2012 povede ke snižování kvality sociálních služeb v České republice, ke snižování kapacit sociálních služeb, k odlivu kvalifikovaných pracovníků z této oblasti a v konečném důsledku až k zániku některých poskytovatelů,“ je uvedeno v dopise Asociace krajů ČR adresovaném poslancům sociálního výboru. Dopisem se bude zabývat  i ministerstvo práce a sociálních věcí, kterou zákonodárci, na návrh Milady Emmerové (ČSSD), požádali o písemnou odpověď na něj.

„Už nyní musejí sociální služby spolufinancovat kraje, příští rok na to už nebudeme mít,“ varoval v rámci jednání sociálního výboru náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák. „Pokud nedojde k navýšení finančních prostředků v rozpočtu, budou muset být některá sociální zařízení uzavřena,“ dodal pro portál EuroZprávy.cz. Žitníková uvedla, že odbory dlouhodobě upozorňují na to, aby dotace na sociální služby byly nárokové. „Odpadly by problémy s jejich financováním a nemuseli bychom se placení těchto služeb dovolávat na náměstích,“ řekla. „Pokud investice do sociálních služeb nezačnou být nárokové, hrozí jim kolaps,“ přidal se předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

K nedostatečnému rozpočtu na provoz sociálních služeb se kriticky vyjadřovali jak poslanci opozice, tak i vládní koalice. „Kdybychom dopustili, že by měl člověk na stará kolena takové starosti o přežití, byl by to zločin,“ řekla poslankyně Emmerová. Na návrh poslankyně Lenky Kohoutové (ODS) přijal sociální výbor usnesení, kterým vyzval ministerstvo práce a sociálních věcí k vypracování analýzy, jak v příštím roce dolehne na fungování sociálních služeb navýšená dolní sazba DPH z 10 na 14 procent (později bude částka navýšena až na 17,5 %). Poslanecká sněmovna zatím státní rozpočet, jehož součástí je i částka určená na sociální služby, schválila v prvním čtením. Druhým a závěrečným čtením se budou zákonodárci zabývat v prosinci, parametry celkového rozpočtu jsou už - na základě chybných odhadů ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) - stanovené, změny jsou proto možné už jen v rámci přesunů částek mezi jednotlivými kapitolami.

Deník Shopaholičky

Související

Ministerstvo práce

Příspěvek na péči dozná v roce 2024 změn. Ministerstvo představilo návrh

Do léta mají být příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Částka má poté výrazně vzrůst ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku zřejmě dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím návrh, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun

Jen do léta budou příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Ta totiž od léta výrazně poroste ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím poslanecký pozměňovací návrh zákona o sociálních službách, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Více souvisejících

sociální péče důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

včera

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

včera

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy