Praha - Senát zřejmě schválí novelu, která zavede automatický nárok na příspěvek na mobilitu pro invalidy. Norma počítá také s tím, že dotace na sociální služby bude ještě příští rok místo krajů dál rozdělovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Přijetí dnes jednomyslně doporučil senátní sociální výbor.
Další roční odklad v navrhované změně vyplácení sociálních dávek prosadily kraje, aby se na to mohly dostatečně připravit. Ministerstvo tak bude dál dávat dotace poskytovatelům péče o postižené, seniory a další potřebné na doporučení krajů. Kraje měly začít finance samy přidělovat už od roku 2012. Změna se ale na žádost Asociace krajů už o jednou dva roky odložila.
Náměstek ministra Petr Šimerka má za to, že částka by do budoucna neměla být nižší než v dosavadních letech. Záležet ale bude na nové vládě a Sněmovně, kraje ale zdroje budou muset najít i jinde než ve státní pokladně, poznamenal.
Senátor Zdeněk Schwarz (za ODS) to označil za kulišárnu. "Vy ten problém neumíte uchopit, tak to přehodíte na ty kraje a ministerstvo si umyje ruce," uvedl. Obává se, že pro občany se situace zhorší, neboť kraje na dotace poskytovatelům sociálních služeb mít nebudou. Senátorka ČSSD Dagmar Terelmešová, namítla, že změna přispěje k adresnějšímu vyplácené příspěvku, neboť kraje znají svoje poskytovatele mnohem lépe než ministerstvo.
Novela počítá také s tím, že na příspěvek na upravený automobil by měli mít nově nárok i lidé s amputovanou nohou nad kolenem. Vychází tím vstříc požadavkům petice proti rušení příspěvku invalidům na zvláštní pomůcku a příspěvku na mobilitu, kterou podepsalo přes 27.000 lidí.
Příspěvek na mobilitu je novou dávkou, která od ledna roku 2012 nahradila dvě dávky poskytované osobám se zdravotním postižením, a to příspěvek na provoz motorového vozidla a příspěvek na individuální dopravu.
Příspěvek na mobilitu je opakující se nároková dávka, na kterou má nárok osoba starší 1 roku, pokud není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Do této kategorie patří i osoby, kterým byly přiznány mimořádné výhody II. nebo III. stupně a to až do konce doby platnosti průkazu ZTP nebo ZTP/P , nejdéle do konce roku 2015.
Další podmínkou pro získání příspěvku je, že se osoba v kalendářním měsíci opakovaně dopravuje nebo je dopravována. Toto dokládá na základě čestného prohlášení.
Příspěvek na mobilitu naopak není přiznán osobám, kterým jsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče. Novela zákona platná od prosince 2012 však i těmto osobám nově umožní o příspěvek požádat, pokud prokáží skutečnosti rozhodné pro přiznání příspěvku, tj. že se nebo jsou dopravovány.
Posuzování zdravotního stavu, tj. schopnost osoby zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace, pro získání příspěvku na mobilitu se provádí stejným způsobem jako pro účely příspěvku na péči, tudíž je-li proveden posudek pro tuto dávku, tak se již nový neprovádí, informuje server finance.cz.
Související
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
Aktuálně se děje
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
včera
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
včera
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem.
Zdroj: Libor Novák