Druhý důchodový pilíř v troskách. Co bude dál?

Praha - Uzavření druhého pilíře důchodového systému nebude mít vzhledem k nízkému počtu účastníků na české veřejné finance žádný významnější vliv. Sdělila to dnes ČTK mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Plán ukončení možnosti spořit na důchod v takzvaném druhém pilíři od ledna 2016 oznámila 30. ledna nová ministryně práce Michaela Marksová Tominová. Podle ní navrhne tým, v němž by měli být koaliční i opoziční politici, demografové a ekonomové, novou důchodovou reformu.

Druhý pilíř zavedla od počátku loňského roku předešlá vláda Petra Nečase a spoření v něm na konci loňského roku mělo 84.000 lidí. Vláda přitom původně počítala, že do druhého pilíře vstoupí nejméně půl milionu lidí.

ČSSD dlouho před volbami avizovala, že v případě svého vítězství zruší druhý pilíř penzijního systému. "Domnívám se, že se důchodová reforma již z velké části vyřešila. Podle mě je to taková chiméra. Politici se sice před volbami snažili to téma ještě vytahovat, ale podle mě je mrtvé. Všichni již zřejmě pochopili, že v této zemi nikdy žádná reforma nebude. To, co politici udělali, jen ukázalo, že nemůže být. Když jedna vláda vymyslela reformu – jakkoli podle mě špatnou –, opozice hned přišla s tím, že jakmile se dostane k moci, zruší ji. A to je ještě horší. Hned totiž bylo jasné, že možná nová vláda chce rušit něco, co má fungovat desítky let. Všichni teď chápou, že ať jakákoli vláda udělá cokoli, lze se opět dočkat toho, že jí to ta následující zruší. To znamená, že to v praxi nikdy nemůže pořádně fungovat," řekl pro investicniweb.cz ekonom Vladimír Pikora.

A dodal: "Co se týče výhledu, jsem přesvědčen, že všichni pochopili, že se o sebe musejí postarat sami. Přínosem reformy tedy určitě bylo to, že se o některých věcech hodně mluvilo. Dnes díky tomu všichni chápou, že se o ně stát nepostará. Lidé se budou muset sami co nejlépe zabezpečit, což je podle mě i ta nejlepší možnost."

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Pohádka o českých důchodech? Šťastný konec je stále v nedohlednu

Česká ekonomika se prý může dostat rychle na zdravé nohy bez toho, aniž by jí skutečně hrozil reálný krach. Stačit k tomu mají jen tři kroky, lze se dočíst v mediálním prostoru. Sami ale uznáte, že třeba jen otázka dlouhodobé stability českého penzijního systému je úkol, který těch kroků bude vyžadovat mnohem víc. Nebo myslíte, že ne? 
Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

Více souvisejících

penzijní reforma důchody Ministerstvo práce a soc. věcí

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy