KOMENTÁŘ | Důchody se v letech 2023 a 2024 po letech nicnedělání mění. Co na to Češi?

Je zajímavé, že se v online prostředí českého jazyka za loňský rok, alespoň podle toho, co eviduje Google Trends, mezi nejčastějšími otázkami neobjevila žádná, která by řešila výši nebo změnu důchodů. Tak si tak říkám, že je asi většina lidí na stáří řádně připravena. Dokládá to třeba to, že už se i více lidí v internetovém vyhledavači doptávalo na to, co to je Only Fans. Inu, zřejmě nahota nejrůznějších celebrit láká více než nějaké změny v důchodech. Ale vážně, určitě mi dáte za pravdu, že v roce 2023 byly důchody hned po inflaci, energiích či válkách mezi nejfrekventovanějšími výrazy a náměty, o kterých se mluví. 

A není divu, po mnoha letech, nejrůznějších hodnotících komisí a bezbarvých politických prohlášeních o kvalitě či nekvalitě tuzemského penzijního systému, zvláště od populisticko-levicových vlád, se ta nynější rozhodla začít penzijní systém Česka reformovat. Že se to většině domácí voličské základně nebude líbit, bylo asi všem hned jasné. Možná i proto jsou změny v nastavení penzijního systému kritizovány i z řad vládní koalice. A to hlavně za malou odvahu. Ale i tak jsou změny většinou ekonomů spíše hodnoceny jako potřebný minimální začátek k nastavení udržitelného systému výplaty důchodů. Samo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých stránkách říká, že v České republice funguje tzv. plně průběžný důchodový systém. To zjednodušeně znamená, že pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají, ať už jako zaměstnanci nebo OSVČ, financují penze svých spoluobčanů v důchodovém věku. 

A teď přijde bod, před kterým jdou všichni odpůrci jakýchkoliv změn v penzijním systému doslova vyskočit z kůže. Jde totiž o to, že MPSV říká, že „průměrná doba dožití obyvatel však stále stoupá. A tím pádem roste a nadále bude růst počet osob v důchodovém věku, kteří ze systému potřebují čerpat. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná.“ Tak, a je to. Jenže, co s tím? Problémem je nejen posouvání odchodu věku do důchodu, problém je i se zvyšováním parametrů systému, jako výši sociálních odvodů a dávek, ale i následně třeba snižování nejrůznějších dávek. Perpetum mobile hadr.

Doporučené články

Můžete argumentovat tím, že nynější senioři mají nejvyšší důchody v historii země vůbec, můžete argumentovat nutností úprav v systému příliš „lidumilné“ valorizace, na kterou stát dlouhodobě nemá, bez ohledu na argumenty typu „zdroje tu jsou“ nebo „podíl penzí na HDP je pořád nízký, a navíc se bude i přes silné ročníky zmenšovat“. Všechno na nic. Nejrůznější apoštolové všeobecného blaha, uplácející své fanoušky bezcennými sliby o vysokých důchodech bez ohledu na náklady či možnosti státu, nám to zkrátka dají všem, ať se nám to líbí nebo ne. Jsou tu politici, kteří mají zkrátka svou sociální vizi, ve které všichni berou maximum a nikdo neřeší, kde na to stát vezme. Zdroje tu přece jsou. Faktem sice je, že evropské statistiky ukazují, že třeba v roce 2020 nejvíc ze státních rozpočtů v Evropě na penze platilo Řecko, a to 17,8 % HDP, následovala Itálie, kde výdaje činily 17,6 % HDP a na druhém konci žebříčku pak stály Litva, Maďarsko, Malta a Irsko, kde výdaje na důchody představovaly méně než 8,0 % jejich HDP, jenže ani to samo o sobě není kýženým řešením.

Pravdou ale je, že nikoho z nás nemusí zajímat, kde český stát na důchody, které si představujeme, že budeme jednou brát, vezme. Ne? My chceme zkrátka mít taky vysoké důchody, nebo třeba nejlepší podporu v penzi, jako třeba Nizozemsko, které už potřetí triumfovalo v rámci indexu Mercer CFA Institute Global Pension. Index porovnává 47 systémů důchodových příjmů, které pokrývají 64 procent světové populace. Můžete jistě namítnout, že podobných indexů a ukazatelů je řada a ve výsledku nemusí nic znamenat.

A protože jsme v Česku a co bychom dělali, kdyby nebylo jakýchkoli změn, neřkuli těch pro náš život nepříznivých tak vězte, že změny v důchodech přijdou i v roce 2024. A jako se všechny důležité věci v životech lidí v nynější turbulentní době zkracují na jednotlivá slova, tak se důchodová problematika promítla jen do slova „valorizace“. Ta pro rok 2024 počítá se zvýšením základní výměry důchodu o 360 Kč z 4 040 Kč na 4 400 Kč. Procentní výměra důchodu se zvyšovat nebude. Ale půjde nejen o to, do života lidí vstupují i další změny, dosud nezažité. Ať tak nebo onak, více než tři desítky let trvající dohady o tom, jak nastavit důchodový systém, tak, aby nedělal problémy nejen lidem, ale hlavně státní kase, ukazují, stejně jako v případě přijetí jednotné evropské měny, že si odpovědní lídři nevidí i přes svá nejrůznější prohlášení na špičku nosu. Nedokáží se kvůli vlastním politickým preferencím a touze vládnout oprostit od alibismu, egoismu a dalších několika -ismů a dohodnout se na smysluplném řešení nejen závažných věcí, co se týká důchodového systému. Tak snad nebudeme čekat na skutečně smysluplné změny a úpravy penzijního systému dalších třicet let.

Související

Donald Trump Komentář

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.
Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

Více souvisejících

komentář důchody důchodová reforma penzijní reforma důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 5 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 5 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 6 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů

Nová vlna cel zavedená prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolala obavy z vážných dopadů na americkou ekonomiku i globální finanční trhy. Podle některých měřítek jde o nejvyšší cla za posledních sto let. Navzdory rostoucímu tlaku a odvetným opatřením jiných zemí však Trumpova administrativa nehodlá změnit kurz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy