KOMENTÁŘ | Důchody se v letech 2023 a 2024 po letech nicnedělání mění. Co na to Češi?

Je zajímavé, že se v online prostředí českého jazyka za loňský rok, alespoň podle toho, co eviduje Google Trends, mezi nejčastějšími otázkami neobjevila žádná, která by řešila výši nebo změnu důchodů. Tak si tak říkám, že je asi většina lidí na stáří řádně připravena. Dokládá to třeba to, že už se i více lidí v internetovém vyhledavači doptávalo na to, co to je Only Fans. Inu, zřejmě nahota nejrůznějších celebrit láká více než nějaké změny v důchodech. Ale vážně, určitě mi dáte za pravdu, že v roce 2023 byly důchody hned po inflaci, energiích či válkách mezi nejfrekventovanějšími výrazy a náměty, o kterých se mluví. 

A není divu, po mnoha letech, nejrůznějších hodnotících komisí a bezbarvých politických prohlášeních o kvalitě či nekvalitě tuzemského penzijního systému, zvláště od populisticko-levicových vlád, se ta nynější rozhodla začít penzijní systém Česka reformovat. Že se to většině domácí voličské základně nebude líbit, bylo asi všem hned jasné. Možná i proto jsou změny v nastavení penzijního systému kritizovány i z řad vládní koalice. A to hlavně za malou odvahu. Ale i tak jsou změny většinou ekonomů spíše hodnoceny jako potřebný minimální začátek k nastavení udržitelného systému výplaty důchodů. Samo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých stránkách říká, že v České republice funguje tzv. plně průběžný důchodový systém. To zjednodušeně znamená, že pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají, ať už jako zaměstnanci nebo OSVČ, financují penze svých spoluobčanů v důchodovém věku. 

A teď přijde bod, před kterým jdou všichni odpůrci jakýchkoliv změn v penzijním systému doslova vyskočit z kůže. Jde totiž o to, že MPSV říká, že „průměrná doba dožití obyvatel však stále stoupá. A tím pádem roste a nadále bude růst počet osob v důchodovém věku, kteří ze systému potřebují čerpat. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná.“ Tak, a je to. Jenže, co s tím? Problémem je nejen posouvání odchodu věku do důchodu, problém je i se zvyšováním parametrů systému, jako výši sociálních odvodů a dávek, ale i následně třeba snižování nejrůznějších dávek. Perpetum mobile hadr.

Doporučené články

Můžete argumentovat tím, že nynější senioři mají nejvyšší důchody v historii země vůbec, můžete argumentovat nutností úprav v systému příliš „lidumilné“ valorizace, na kterou stát dlouhodobě nemá, bez ohledu na argumenty typu „zdroje tu jsou“ nebo „podíl penzí na HDP je pořád nízký, a navíc se bude i přes silné ročníky zmenšovat“. Všechno na nic. Nejrůznější apoštolové všeobecného blaha, uplácející své fanoušky bezcennými sliby o vysokých důchodech bez ohledu na náklady či možnosti státu, nám to zkrátka dají všem, ať se nám to líbí nebo ne. Jsou tu politici, kteří mají zkrátka svou sociální vizi, ve které všichni berou maximum a nikdo neřeší, kde na to stát vezme. Zdroje tu přece jsou. Faktem sice je, že evropské statistiky ukazují, že třeba v roce 2020 nejvíc ze státních rozpočtů v Evropě na penze platilo Řecko, a to 17,8 % HDP, následovala Itálie, kde výdaje činily 17,6 % HDP a na druhém konci žebříčku pak stály Litva, Maďarsko, Malta a Irsko, kde výdaje na důchody představovaly méně než 8,0 % jejich HDP, jenže ani to samo o sobě není kýženým řešením.

Pravdou ale je, že nikoho z nás nemusí zajímat, kde český stát na důchody, které si představujeme, že budeme jednou brát, vezme. Ne? My chceme zkrátka mít taky vysoké důchody, nebo třeba nejlepší podporu v penzi, jako třeba Nizozemsko, které už potřetí triumfovalo v rámci indexu Mercer CFA Institute Global Pension. Index porovnává 47 systémů důchodových příjmů, které pokrývají 64 procent světové populace. Můžete jistě namítnout, že podobných indexů a ukazatelů je řada a ve výsledku nemusí nic znamenat.

A protože jsme v Česku a co bychom dělali, kdyby nebylo jakýchkoli změn, neřkuli těch pro náš život nepříznivých tak vězte, že změny v důchodech přijdou i v roce 2024. A jako se všechny důležité věci v životech lidí v nynější turbulentní době zkracují na jednotlivá slova, tak se důchodová problematika promítla jen do slova „valorizace“. Ta pro rok 2024 počítá se zvýšením základní výměry důchodu o 360 Kč z 4 040 Kč na 4 400 Kč. Procentní výměra důchodu se zvyšovat nebude. Ale půjde nejen o to, do života lidí vstupují i další změny, dosud nezažité. Ať tak nebo onak, více než tři desítky let trvající dohady o tom, jak nastavit důchodový systém, tak, aby nedělal problémy nejen lidem, ale hlavně státní kase, ukazují, stejně jako v případě přijetí jednotné evropské měny, že si odpovědní lídři nevidí i přes svá nejrůznější prohlášení na špičku nosu. Nedokáží se kvůli vlastním politickým preferencím a touze vládnout oprostit od alibismu, egoismu a dalších několika -ismů a dohodnout se na smysluplném řešení nejen závažných věcí, co se týká důchodového systému. Tak snad nebudeme čekat na skutečně smysluplné změny a úpravy penzijního systému dalších třicet let.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář důchody důchodová reforma penzijní reforma důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy