KOMENTÁŘ | Důchody se v letech 2023 a 2024 po letech nicnedělání mění. Co na to Češi?

Je zajímavé, že se v online prostředí českého jazyka za loňský rok, alespoň podle toho, co eviduje Google Trends, mezi nejčastějšími otázkami neobjevila žádná, která by řešila výši nebo změnu důchodů. Tak si tak říkám, že je asi většina lidí na stáří řádně připravena. Dokládá to třeba to, že už se i více lidí v internetovém vyhledavači doptávalo na to, co to je Only Fans. Inu, zřejmě nahota nejrůznějších celebrit láká více než nějaké změny v důchodech. Ale vážně, určitě mi dáte za pravdu, že v roce 2023 byly důchody hned po inflaci, energiích či válkách mezi nejfrekventovanějšími výrazy a náměty, o kterých se mluví. 

A není divu, po mnoha letech, nejrůznějších hodnotících komisí a bezbarvých politických prohlášeních o kvalitě či nekvalitě tuzemského penzijního systému, zvláště od populisticko-levicových vlád, se ta nynější rozhodla začít penzijní systém Česka reformovat. Že se to většině domácí voličské základně nebude líbit, bylo asi všem hned jasné. Možná i proto jsou změny v nastavení penzijního systému kritizovány i z řad vládní koalice. A to hlavně za malou odvahu. Ale i tak jsou změny většinou ekonomů spíše hodnoceny jako potřebný minimální začátek k nastavení udržitelného systému výplaty důchodů. Samo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) na svých stránkách říká, že v České republice funguje tzv. plně průběžný důchodový systém. To zjednodušeně znamená, že pracující lidé, kteří do důchodového systému přispívají, ať už jako zaměstnanci nebo OSVČ, financují penze svých spoluobčanů v důchodovém věku. 

A teď přijde bod, před kterým jdou všichni odpůrci jakýchkoliv změn v penzijním systému doslova vyskočit z kůže. Jde totiž o to, že MPSV říká, že „průměrná doba dožití obyvatel však stále stoupá. A tím pádem roste a nadále bude růst počet osob v důchodovém věku, kteří ze systému potřebují čerpat. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná.“ Tak, a je to. Jenže, co s tím? Problémem je nejen posouvání odchodu věku do důchodu, problém je i se zvyšováním parametrů systému, jako výši sociálních odvodů a dávek, ale i následně třeba snižování nejrůznějších dávek. Perpetum mobile hadr.

Doporučené články

Můžete argumentovat tím, že nynější senioři mají nejvyšší důchody v historii země vůbec, můžete argumentovat nutností úprav v systému příliš „lidumilné“ valorizace, na kterou stát dlouhodobě nemá, bez ohledu na argumenty typu „zdroje tu jsou“ nebo „podíl penzí na HDP je pořád nízký, a navíc se bude i přes silné ročníky zmenšovat“. Všechno na nic. Nejrůznější apoštolové všeobecného blaha, uplácející své fanoušky bezcennými sliby o vysokých důchodech bez ohledu na náklady či možnosti státu, nám to zkrátka dají všem, ať se nám to líbí nebo ne. Jsou tu politici, kteří mají zkrátka svou sociální vizi, ve které všichni berou maximum a nikdo neřeší, kde na to stát vezme. Zdroje tu přece jsou. Faktem sice je, že evropské statistiky ukazují, že třeba v roce 2020 nejvíc ze státních rozpočtů v Evropě na penze platilo Řecko, a to 17,8 % HDP, následovala Itálie, kde výdaje činily 17,6 % HDP a na druhém konci žebříčku pak stály Litva, Maďarsko, Malta a Irsko, kde výdaje na důchody představovaly méně než 8,0 % jejich HDP, jenže ani to samo o sobě není kýženým řešením.

Pravdou ale je, že nikoho z nás nemusí zajímat, kde český stát na důchody, které si představujeme, že budeme jednou brát, vezme. Ne? My chceme zkrátka mít taky vysoké důchody, nebo třeba nejlepší podporu v penzi, jako třeba Nizozemsko, které už potřetí triumfovalo v rámci indexu Mercer CFA Institute Global Pension. Index porovnává 47 systémů důchodových příjmů, které pokrývají 64 procent světové populace. Můžete jistě namítnout, že podobných indexů a ukazatelů je řada a ve výsledku nemusí nic znamenat.

A protože jsme v Česku a co bychom dělali, kdyby nebylo jakýchkoli změn, neřkuli těch pro náš život nepříznivých tak vězte, že změny v důchodech přijdou i v roce 2024. A jako se všechny důležité věci v životech lidí v nynější turbulentní době zkracují na jednotlivá slova, tak se důchodová problematika promítla jen do slova „valorizace“. Ta pro rok 2024 počítá se zvýšením základní výměry důchodu o 360 Kč z 4 040 Kč na 4 400 Kč. Procentní výměra důchodu se zvyšovat nebude. Ale půjde nejen o to, do života lidí vstupují i další změny, dosud nezažité. Ať tak nebo onak, více než tři desítky let trvající dohady o tom, jak nastavit důchodový systém, tak, aby nedělal problémy nejen lidem, ale hlavně státní kase, ukazují, stejně jako v případě přijetí jednotné evropské měny, že si odpovědní lídři nevidí i přes svá nejrůznější prohlášení na špičku nosu. Nedokáží se kvůli vlastním politickým preferencím a touze vládnout oprostit od alibismu, egoismu a dalších několika -ismů a dohodnout se na smysluplném řešení nejen závažných věcí, co se týká důchodového systému. Tak snad nebudeme čekat na skutečně smysluplné změny a úpravy penzijního systému dalších třicet let.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář důchody důchodová reforma penzijní reforma důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 50 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy