Děláte z důchodců zvířátka! Maláčová to u Jílkové pěkně schytala

Ve čtvrtek večer se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala důchodová reforma, kterou představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pokud neproběhne, můžeme očekávat, že se už v roce 2030 dostane důchodový systém do červených čísel. Bude na důchody mladších ročníků? Zvýší se kupní síla dnešních seniorů?

Deník Shopaholičky

Odpovědět na tyto otázky se pokoušeli Jana Maláčová, ministryně práce (ČSSD), Petr Gazdík, místopředseda a poslanec STAN, Michal Pícl, ekonom Masarykovy demokratické akademie, Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažérů, Jan Lorman, důchodce a ředitel Života 90 a Jaromír Rychetský, důchodce a podnikatel.

Moderátorka Jílková vyzvala Rychetského, aby vysvětlil ministryni Maláčové, proč se mu nezamlouvá myšlenka základního důchodu ve výši 9 500 korun. Ten na to odpověděl, že by solidárnost měla být řešená zásluhovostí, nikoliv důchodovým systémem. Maláčová se nestačila divit a oponovala, že nárok na důchod vzniká po 35 odpracovaných rocích, kdy lidé přispívají do průběžného systému. "To snad nemůžete myslet vážně, když říkáte, že 10 500 korun je moc?," zareagovala.

Jílková upozornila, že se Rychetský pouze obává hrozící demotivace lidí být aktivnější. To ale Maláčová vyloučila. Její reforma spočívá v tom, že lidé, kteří alespoň 35 let pracovali, budou mít nárok na základní důchod plus takzvaný první pilíř zohledňující zásluhovost. Dále zmínila tři možné scénáře, které jsou úsporné, rozpočtově neutrální a spravedlivý. Pak řekla, že by zásluhovost neměla pouze spočívat v tom, kolik kdo odvedl, nýbrž i ve výchově dětí a péči o seniory a zdravotně postižené. Ti, kteří pracovali například 41 let, budou mít také prémii 240 korun za každý odpracovaný rok.

Poslanec Gazdík kritizoval Maláčovou, že vůbec neřeší příjmovou stránku. "Už dnes jde na důchody 8-9 % HDP, přičemž v roce 2050 to bude až 16 %. Jak si s tím ten státní rozpočet poradí?!," zhrozil se. Pícl argumentoval, že to pro Rakousko a Polsko nebyl problém. Podle Gazdíka se ale jedná o srovnávání nesrovnatelného, neboť tyto země mají privátní zaměstnanecké a penzijní fondy. Pícl se ale nedal a zmínil neúspěšný druhý pilíř, který prosazovala vláda, na níž se Gazdík podílel. 

Solidarita versus sobectví? Nedůstojné důchody!

Lorman ze Života 90 vrátil diskuzi k solidaritě a zmínil případ seniorky, která šla do předčasné penze, a celý svůj důchod 7 000 korun vydá za nájem. Jiná je momentálně v dluhové pasti a na ubytovně, z níž se nemůže dostat. Jílková dala slovo muži z publika, který vychoval pět dětí. Ten vysvětlil, že lidský život lze rozdělit do čtyř etap. V první a druhé je člověk živen rodiči a státem, ve třetí přispívá svým rodičům na důchod a ve čtvrté ho živí děti, pokud nějaké má. Bezdětným by důchod odebrat nechtěl, ale je toho názoru, že by lidé, kteří vychovali děti, měli být odměněni.

Bábek by s Maláčovými názory býval i souhlasil, ale problém spatřuje s jejím socialistickým přístupem, kdy důchodce považuje za jakási zvířátka, která je potřeba nakrmit. Stát každopádně peníze má. Maláčovou potěšilo, že jí protistrana dala za pravdu. Pícl rovněž přiznal, že roční příjem státního rozpočtu činí 1,3 bilionu korun, a že peníze skutečně jsou. Bábek vidí problém v tom, že se takříkajíc nezmenšuje stát, a že je příliš mnoho státních zaměstnanců. Maláčová se s ním začala přít, že jako ministryně práce byla hodně radikální, a zbytečná místa a úřady zrušila. 

Jílková vrátila diskuzi k zásluhovosti, o níž mluvil i premiér Babiš. Existují obavy, že solidární složka vzroste na její úkor. "Vyhazujete z okna peníze, které vám svěřujeme místo, aby jste je dali důchodcům!," zlobil se Bábek. Maláčová pořád mluvila o spravedlivém systému, zatímco se z ní Bábek snažil dostat, kde na to vezme. "Odpovím vám, ale musíte mě nechat domluvit! Příjmy jsou ze zdaněné práce, z bank a velkých korporací. Zavedla se také digitální daň," nedala se Maláčová. 

Živnostníci nevěří státu. ČT selhává

Gazdík také řekl, že v některých zemích mají pracující lidé individuální účty, kdy jsou ročně informováni, s jakou výší důchodu mohou výhledově počítat. Mluvilo se také o osobách samostatně výdělečně činných (OSVČ), které přispívají do systému minimální částkou. Podle Bábka živnostníci státu nevěří. Jílková proto informovala veřejnost, že lidé, kteří odvádějí minimální sociální pojistné, budou mít důchod cca 8 000 korun. Pícl připomněl, že už o tom mluvila exministryně práce Marksová-Tominová.

Maláčová také řekla, že zaměstnanci odvádějí větší pojistné. To naštvalo občana z publika, kterému Jílková předala mikrofon. "Už nikdy nic takového neříkejte, protože to není pravda!," rozohnil se. Pak také kritizoval zvýšení spotřebních daní, které ho div nezruinovalo. Jiný si zase postěžoval, že Maláčová podporuje příživníky, kteří zneužívají sociální systém. Ta ho informovala, že před Vánoci připravila revizi dávek, za což jí spousta lidí nadává. "Sociální demokracie chce spravedlivé důchody a podporu lidí, kteří pracují," dořekla.

V blížícím se závěru debaty dávala Jílková prostor ještě dalším občanům z publika. Žáčková, které dala slovo, začala kritizovat zpravodajství České televize, které "selhává", za což jí Jílková napomenula. "Selhává, selhává, selhává!!! Chovejte se podle kodexu!," přela se Žáčková s Jílkovou. Pak následně kritizovala 90. léta, dlouho se řešící rodičovský příspěvek a celkově špatnou situaci většiny důchodců, zejména seniorek. Jiný muž si ještě postěžoval na nedostatečnou podporu vícečetných rodin. Komorous z Mostu zase řekl, že se dostatečně neplánuje, a že se neřeší mechanizace a s ní související nahrazování lidských zdrojů stroji. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude daňový balíček. 

Deník Shopaholičky

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo důchody Sociální dávky

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 40 minutami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 1 hodinou

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 3 hodinami

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

včera

Vladimir Putin

Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin

Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.

včera

Pete Hegseth

New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha

Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony

Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.

včera

Aktualizováno včera

Jaromír Zůna Prohlédněte si galerii

Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.

včera

včera

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá

Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.

včera

včera

včera

včera

Eurovision Song Contest 2018 (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael

Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.

včera

Vladimir Putin

Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie

Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah. 

včera

Steve Witkoff

Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem

Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".

včera

Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje

Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy