Lidé, kteří přejdou do konce roku od dodavatele poslední instance k běžnému, budou moci na zaplacení vysokých úhrad za energie využít dávku mimořádné okamžité pomoci. Podmínky jejího přidělení se pro tento případ zmírní. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
"Mimořádná okamžitá pomoc na vážnou mimořádnou událost bude časově limitovaná. Do konce tohoto roku budou lidé muset přejít k novému dodavateli. Pravděpodobně pak obdrží velmi vysokou částku, nebo fakturu. Pokud nebudou mít dostatek financí, tak jim pomůžeme," řekla ministryně. Dočasné poskytování pomoci má podle ní lidi motivovat, aby si co nejrychleji našli běžného dodavatele.
Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily. Úřady práce kvůli tomu zatím dostaly 150 žádostí o mimořádnou dávku. Podle odhadů by o podporu mohlo žádat až několik stovek tisíc domácností.
Podle Maláčové je nutné co nejdřív přejít k běžnému dodavateli. Poté klienti obdrží vyúčtování. S ním budou moci případně zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta patří mezi dávky hmotné nouze. Posuzuje se tak příjem žadatele i ostatních členů rodiny a majetek, dostanou ji jen lidé ve vážné tísni. Pro ty, na které dopadl konec dodavatelů energií, ministerstvo práce ale podmínky zmírní. Pokud nebudou mít úspory vyšší než dvojnásobek životního minima své domácnosti a k tomu dvojnásobek nákladů na bydlení, dostanou na uhrazení faktury peníze. "Bude to hranice, ke které nebudeme k majetku přihlížet," řekla ministryně. Kolik by stát mohl na mimořádné dávky na úhradu energií vydat, neupřesnila.
Lidé, kteří už zálohy či jejich část zaplatili a dostali se kvůli tomu do hmotné nouze, mohou o mimořádnou dávku žádat už nyní. Pokrýt by jim měla ostatní výdaje, na které kvůli úhradám energií nemají. Týká se to třeba částky na nájem či na zimní oblečení pro děti. U této pomoci se už příjem a majetek ale bude posuzovat podle běžných pravidel. Peníze mohou žadatelé dostat do několika desítek minut, uvedla šéfka resortu.
Úřady práce vyčlení na agendu dávek kvůli energiím úředníky. "Celkově alokujeme na celou záležitost tisícovku úředníků na příjem a tisícovku na administraci. Předpokádáme, že tak budeme schopni zprocesovat 10.000 žádostí týdně," uvedla ministryně. Dodala, že pracovníci úřadů často žadatelům volají o doplnění podkladů, lidé by tak měli přijímat hovory s telefonním číslem začínajícím 900.
Ministerstvo práce připravilo podle ministryně také novelu k dávkám na bydlení. Navrhuje v ní zvláštní příspěvek, který by se mohl při skokovém růstu nákladů vyplácet. Maláčová o změně zákona jedná i se zástupci pětikoalice. Chce usilovat o schválení normy ve Sněmovně hned při prvním projednávání, aby změna platila od ledna.
Související

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
Jana Maláčová (ČSSD) , Ministerstvo práce a soc. věcí , Energetika , Sociální dávky
Aktuálně se děje
před 12 minutami

Tsunami pevninu zasáhne v celém Pacifiku, varuje expert. Uvidí se, jak bude silná
před 38 minutami

Trumpova obchodní válka: Evropská unie má dohodu, Čína je ale úplně jiný příběh
před 52 minutami

Policisté stříleli při zákroku v Ivančicích. Útočník je po smrti
před 1 hodinou

Británie uzná palestinskou státnost, prohlásil Starmer
před 2 hodinami

Havaj a Japonsko zasáhly první vlny přesahující 1,5 metru
před 2 hodinami

Helikoptéry nad Los Angeles varují před tsunami. Na Havaj dorazily první vlny
před 3 hodinami

Mnohdy pomalé, ale nevyzpytatelné a smrtící. Co jsou vlny tsunami a jak se na ně připravit?
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Živě Ruskem otřáslo jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii. Japonsko i Amerika evakuují miliony lidí
před 5 hodinami

První předpověď počasí na příští týden. Ještě se ochladí
včera

Britové konečně odhalili, jak se rozloučí s legendárním Ozzym Osbournem
včera

Nešťastný a nedoceněný umělec své doby. Van Gogh zemřel před 135 lety
včera

Čvančara si dá od Mönchengladbachu pauzu. V příští sezóně bude hostovat v Turecku
včera

V Albánii zemřela česká turistka. Případem se zabývá ministerstvo zahraničí
včera

Americká cla uškodí české ekonomice, potvrdilo ministerstvo financí
včera

Ostrava se bude muset připravit na varšavské peklo. Tamní fanoušci přerušili bojkot
včera

Drama v horách v Pákistánu. Hledá se slavná sportovní šampionka
včera

Přání ohledně počasí se lidem nevyplní. Meteorologové nabídli srpnovou předpověď
včera

Absolutní nezájem, Putin na schůzce s Ficem převracel oči. Slovensko je pro něj komár, může ho kdykoli rozmáznout
včera

Slíbil, že ukončí válku na Ukrajině i v Gaze. Analytik vysvětluje, proč konflikty eskalují a Trump selhal
včera
EU varuje Kyjev před zastavením financování, pokud neobnoví nezávislost protikorupčních úřadů
Evropská unie diplomatickými kanály předala Kyjevu varování o následcích, které mohou nastat, pokud ukrajinský parlament nenalezne potřebné hlasy pro úplné zrušení ustanovení návrhu zákona 12414, jež se týkají protikorupčních reforem.
Zdroj: Libor Novák