Ministerstvo zatím neví, jak bude u příspěvku 5000 Kč posuzovat domácnost a její příjem

Ministerstvo práce nyní řeší, jak se budou posuzovat domácnosti a kontrolovat jejich příjmy pro získání plánovaného příspěvku 5000 korun na děti. Zabývá se tím, jaké databáze s potřebnými údaji by se měly propojit. Stanovit musí pak také postup testování příjmů u živnostníků. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle vládního záměru by domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého mohly do konce srpna získat 5000 korun na dítě do 18 let. Přesné podmínky stanoví ministerstvo v připravovaném zákoně.

"V zákoně budeme muset všechny podmínky doladit. Budeme muset doladit třeba i to, jakým způsobem to (příjem domácnosti) budeme řešit u živnostníků. Ono to není tak úplně jednoduché, jak to na první pohled vypadá," uvedl Jurečka.

Data o podobě domácností zjišťují statistici jednou za deset let při sčítání lidu a situaci vzorku domácností pak sledují v každoročním průzkumu. Výsledky cenzu i zkoumání jsou anonymní. Přesné údaje o složení domácností v Česku k dispozici nejsou. Řada rodičů není sezdána. Někteří rodiče žijí odděleně, některé rodiny naopak zůstávají pohromadě v domácnosti i po rozvodu partnerů, řadu domácností tvoří vedle rodičů a dětí i prarodiče. Jak by se měly domácnosti posuzovat, ministerstvo nyní řeší.

"Tyto technicistní věci v těchto dnech finalizujeme tak, abychom měli jasno, jakým způsobem budeme propojovat databáze a jakým způsobem to budeme schopni kontrolovat," řekl ministr práce. Podle něj velkou část údajů má Česká správa sociálního zabezpečení. Má přehled o odvodech zaměstnanců z jejich příjmu či o vyplacených důchodech. "Proti tomu jsme schopni postavit data ministerstva financí, kde vidíme, kdo nárokuje slevy na děti," dodal šéf resortu. Zmínil, že využít je možné i registr obyvatel či údaje o svěření dětí do péče.

Podle Jurečky by bylo pro úřady práce či sociální správu nejjednodušší, pokud by se příspěvek vyplácel plošně všem dětem do 18 let a zaslal se jejich rodičům na adresu z registru obyvatel. Podle údajů statistického úřadu je v Česku kolem 2,1 milionu dětí a mladých do 18 let. Výdaje by tak činily 10,5 miliardy korun. Ministr zmínil, že ve vládě je požadavek na určité zastropování. "Ten rozdíl, kdybychom to dali plošně a pokud to zastropujeme na milionu hrubého (příjem domácnosti), je zhruba přes jednu miliardu korun, která nebude distribuována," řekl Jurečka. Předpokládá, že hranice milionu hrubého je už definitivní. Minulou středu po jednání kabinetu původně oznámil, že se má jednat o příjem do milionu korun čistého za rok. O víkendu pak své vyjádření opravil.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Příspěvek na péči se v roce 2024 zvýší. Stát dá na navýšení miliardy korun

Jen do léta budou příspěvky na péči vypláceny v současné výši. Ta totiž od léta výrazně poroste ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí a péčí poskytovanou mimo pobytové sociální služby. Počítá s tím poslanecký pozměňovací návrh zákona o sociálních službách, o kterém informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí Sociální dávky Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy