Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) svolal na středeční podvečer kulatý stůl k řešení situace na Šumavě. Na jednání pozval zástupce krajů, obcí, vědce, politiky i ekology, chybět bude ovšem ředitel národního parku Jan Stráský.
Ministr jednání svolal zhruba týden po té, co zkrachovala jednání mezi Stráským, vědci, zástupci obcí a ekologickými aktivisty. Ti v posledních týdnech aktivně bránili na Šumavě těžařům v kácení stromů napadených kůrovcem.
Nová schůzka má přinést posun v pohledu všech znesvářených stran na dlouhodobé fungování šumavského parku. Ministr už před časem uvedl, že by situaci mohl vyřešit nový zákon, který by stanovil koncepci a strategii parku pro boj s kůrovcem.
Kromě zástupců krajů, starostů, sdružení Zachraňme Šumavu, ŠumavaPro a Rady Národního parku Šumava, vědců, ekologických aktivistů, předsedy parlamentních výborů pro životní prostředí Milana Šťovíčka (VV) a Ivo Bárka (ČSSD) se setkání zúčastní také představitelé všech politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně.
Pozvání se ale patrně nedočká ředitel šumavského národního parku Jan Stráský.
Kulatý stůl, za kterým usednou odborníci, politici, starostové i ekologičtí aktivisté tak bude možná projednávat otázku budoucnosti národního parku na Šumavě bez jeho šéfa. "Pan ředitel nebyl na středeční jednání pozván," poznamenal mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Celá kauza kácení na Šumavě se vyhrotila zejména v posledních několika týdnech, kdy v jeho centru probíhaly v parku protesty Hnutí Duha a ekologických aktivistů proti těžbě. Soud ale předběžným opatřením protesty v parku zakázal. Ekologičtí aktivisté pak přerušili blokádu v polovině srpna. Vedení parku totiž uvedlo, že následující dva týdny nebude stromy napadené kůrovcem na Šumavě kácet.
Ekologičtí aktivisté už minulý čtvrtek přišli s tím, že blokády za dva týdny obnoví v případě, že vedení parku bude v těžbě pokračovat. K aktivistům se pak možná znovu přidají členové Hnutí Duha.
17. května 2025 19:56
Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Související

Exministr Chalupa končí s politikou. Kam přešel?

Majetek politiků: Plachetnice, přívěšek se světýlkem a dluhy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Blíží se konec Jablonce, jak jsme ho doposud znali? Vedení navrhlo Peltovo odvolání
před 1 hodinou

Tramvaj v Plzni vláčela muže stovky metrů. Případ vyšetřuje policie
před 2 hodinami

Ropné velmoci se dohodly. Jak se to projeví na cenách pohonných hmot?
před 3 hodinami

Pavel Novotný se rozhodl. Nastoupí do vězení a vedení Řeporyjí přenechá jiným
před 4 hodinami

Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé
před 4 hodinami

Bouřlivé počasí hrozí po několik dní, upozornili meteorologové
před 5 hodinami

Zemřela Loretta Switová, představitelka Šťabajzny v seriálu M.A.S.H.
před 6 hodinami

Tragédie československé expedice. Před 55 lety zahynuli horolezci v Peru
před 8 hodinami

Tragický požár na pražském Chodově. Jeden člověk nepřežil
před 10 hodinami

Letní počasí už klepe na dveře. Příští týden teploty téměř dosáhnou tropů
včera

Český fotbal si zvolil nového šéfa. Fouska po čtyřech letech nahrazuje Trunda
včera

Trump může dočasně zrušit azyl půl milionu migrantů
včera

Kanadu spalují rozsáhlé lesní požáry. Probíhá největší evakuace, jakou místní pamatují
včera

Novou ministryní spravedlnosti by mohla být Decroix. Babiš chce pád celé vlády
včera

Ukrajina se mírových rozhovorů s Ruskem v Istanbulu zúčastní, ale pod jednou podmínkou
včera

Ministr spravedlnosti Blažek rezignuje
včera

Může Afrika zaútočit na USA? Sahel se mění v ohnisko globálního teroru, varuje generál
včera

Oceány mění barvu. Vědci netuší, co se stane dál
včera

Sebevraždy ve světě: Jak si stojí Česko v porovnání s USA a Japonskem
včera
Trump nás konečně začíná chápat, pochvaluje si Kreml. Ukrajině zajistíme bezpečnostní záruky, reaguje EU
Ruský Kreml ocenil, že ve Washingtonu začíná být lépe chápán postoj prezidenta Vladimira Putina ohledně případného členství Ukrajiny v NATO. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na vyjádření Keitha Kellogga, vyslance Donalda Trumpa pro Ukrajinu, který označil ruské obavy ze vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance za „opodstatněné“.
Zdroj: Libor Novák