Majetek politiků: Plachetnice, přívěšek se světýlkem a dluhy

Praha - Někteří exposlanci vyplnili majetková přiznání za loňský rok rok do rozpuštění Sněmovny poměrně podrobně. Tomáš Chalupa (ODS) vypsal jako v minulosti desítky darů, mimo jiné vodku, slivovici, medovinu a vína. Nezařazená Kristýna Kočí zase dostala hodinky "neurčité hodnoty" a Lenka Andrýsová (LIDEM) uvedla výdaje účasti na kongresu, které za ní hradila nadace Friedrich Neumann Stiftung.

Kočí dostala hodinky od státu Kuvajt, napsala, že jsou značky Savoy.

Chalupa, který měl půjčky asi za 4,7 milionu korun a přivydělal si za osm prvních loňských měsíců 140.000 korun pronájmem bytu, garáže a parkovacího stání, byl při vyplňování přiznání opět nejvíce detailní, nad zákonnou povinnost. Mezi několika desítkami darů je například přívěšek se světýlkem, reklamní půllitr, pozlacená plachetnice, plaketa v mramoru, ručně tepaný obraz a ozdobná dýka.

Sobotka přiznává hypotéku za 820 tisíc a leasing za 68 tisíc korun. Od konce roku 2012 se mu podařilo splatit 333 tisíc. V minulosti na byt ve Stodůlkách za 7,1 milionu šetřil z poslaneckých náhrad.

Nový předseda SněmovnyJan Hamáček dluží celkem přes tři miliony korun. Má např. dvě hypotéky, dohromady na 2,4 milionu, půjčku od rodiny 580 tisíc či další úvěr za takřka 119 tisíc, uvedl Blesk.cz.

Radek John vydělal na psaní. Na honorářích si přišel na 1,4 milionu korun. Z pronájmu bytů pak měl přes 253 tisíc, a ještě nakoupil dluhopisy za 500 tisíc.

David Rath kromě podílu v rodinné firmě, kde jsou jeho manželka, otec i bratr, nic do přiznání nenapsal. Podpis je z loňského září, takže ho exhejtman obžalovaný z korupce vyplnil za mřížemi.

Jednu z největších investic uskutečnil Pavel Drobil (ODS), který taky působí v několika firmách. Koupil podle přiznání dluhopis J&T Banky za více než 18 milionů korun.

Schwarzenberg splácel podle dokumentu hypotéku přes 12 milionů korun, asi osm milionů vydělal z pronájmů. Za 32.000 korun koupil cestu v Kostelci nad Vltavou. Babák měl hypotéku více než 11 milionů korun, z podnikání včetně pronájmu nemovitostí si přivydělal asi milion.Majitelem cenných papírů dvou bank celkem za 440.000 korun se stal Jeroným Tejc (ČSSD).

Na akcie se podle majetkového přiznání zaměřuje bývalá vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake. Za 360.000 korun pořídila cenné papíry ABB a za 684.000 korun RWE. Jiné akcie už jí vydělávaly dividendy, třeba z DAB Bank to bylo 231.000 korun, z ČEZ 200.000 korun a z RWE 100.000 korun.

Majiteli bytů se nově stali třeba taky Jan Bauer (ODS) a Petr Hulinský (ČSSD). Do automobilů investovali Vítězslav Jandák a Vlasta Bohdalová (oba ČSSD). A zatímco Jan Smutný (TOP 09) pořídil fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům za 550.000 Kč.Majetková přiznání za období od loňského ledna do srpnového rozpuštění Sněmovny měli poslanci podat do měsíce po skončení mandátu. Někteří je dodali později a jednotlivci ještě vůbec. Většina přiznání je dostupná až nyní poté, co dokumenty zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru. Možnými prohřešky opozdilců by se měli věnovat na příští schůzi, jejíž termín zatím nebyl stanoven.

Majetková přiznání slouží k tomu, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, nemohli ve svých funkcích nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatnout. Čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ale je to jen formalita, která umožňuje zázračná zbohatnutí utajit. Ručně psaná přiznání jsou často nečitelná, zákon nestanovuje výslovnou povinnost reportovat podíly v obchodních společnostech, což je rozšířená forma úplatku. Především ale politici hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé, uvádí rekonstrukcestátu.cz.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetková přiznání za loňský rok. Trojice poslanců odevzdala přehled majetku pozdě, u dalších tří je podle ministerstva spravedlnosti problém s neúplností údajů. Dva senátoři nepodali přiznání vůbec, uvádí web iROZHLAS.cz. Za porušení zákona o střetu zájmu hrozí politikům pokuta až 50.000 korun.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením

Veškerá majetková oznámení politiků by mohla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. V novele zákona o střetu zájmů to navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s hnutím ANO. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha by také omezila nakládání s údaji uvedených v majetkových oznámeních.

Více souvisejících

majetková přiznání politici Tomáš Chalupa

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy