Praha - Někteří exposlanci vyplnili majetková přiznání za loňský rok rok do rozpuštění Sněmovny poměrně podrobně. Tomáš Chalupa (ODS) vypsal jako v minulosti desítky darů, mimo jiné vodku, slivovici, medovinu a vína. Nezařazená Kristýna Kočí zase dostala hodinky "neurčité hodnoty" a Lenka Andrýsová (LIDEM) uvedla výdaje účasti na kongresu, které za ní hradila nadace Friedrich Neumann Stiftung.
Kočí dostala hodinky od státu Kuvajt, napsala, že jsou značky Savoy.
Chalupa, který měl půjčky asi za 4,7 milionu korun a přivydělal si za osm prvních loňských měsíců 140.000 korun pronájmem bytu, garáže a parkovacího stání, byl při vyplňování přiznání opět nejvíce detailní, nad zákonnou povinnost. Mezi několika desítkami darů je například přívěšek se světýlkem, reklamní půllitr, pozlacená plachetnice, plaketa v mramoru, ručně tepaný obraz a ozdobná dýka.
Sobotka přiznává hypotéku za 820 tisíc a leasing za 68 tisíc korun. Od konce roku 2012 se mu podařilo splatit 333 tisíc. V minulosti na byt ve Stodůlkách za 7,1 milionu šetřil z poslaneckých náhrad.
Nový předseda SněmovnyJan Hamáček dluží celkem přes tři miliony korun. Má např. dvě hypotéky, dohromady na 2,4 milionu, půjčku od rodiny 580 tisíc či další úvěr za takřka 119 tisíc, uvedl Blesk.cz.
Radek John vydělal na psaní. Na honorářích si přišel na 1,4 milionu korun. Z pronájmu bytů pak měl přes 253 tisíc, a ještě nakoupil dluhopisy za 500 tisíc.
David Rath kromě podílu v rodinné firmě, kde jsou jeho manželka, otec i bratr, nic do přiznání nenapsal. Podpis je z loňského září, takže ho exhejtman obžalovaný z korupce vyplnil za mřížemi.
Jednu z největších investic uskutečnil Pavel Drobil (ODS), který taky působí v několika firmách. Koupil podle přiznání dluhopis J&T Banky za více než 18 milionů korun.
Schwarzenberg splácel podle dokumentu hypotéku přes 12 milionů korun, asi osm milionů vydělal z pronájmů. Za 32.000 korun koupil cestu v Kostelci nad Vltavou. Babák měl hypotéku více než 11 milionů korun, z podnikání včetně pronájmu nemovitostí si přivydělal asi milion.Majitelem cenných papírů dvou bank celkem za 440.000 korun se stal Jeroným Tejc (ČSSD).
Na akcie se podle majetkového přiznání zaměřuje bývalá vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake. Za 360.000 korun pořídila cenné papíry ABB a za 684.000 korun RWE. Jiné akcie už jí vydělávaly dividendy, třeba z DAB Bank to bylo 231.000 korun, z ČEZ 200.000 korun a z RWE 100.000 korun.
Majiteli bytů se nově stali třeba taky Jan Bauer (ODS) a Petr Hulinský (ČSSD). Do automobilů investovali Vítězslav Jandák a Vlasta Bohdalová (oba ČSSD). A zatímco Jan Smutný (TOP 09) pořídil fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům za 550.000 Kč.Majetková přiznání za období od loňského ledna do srpnového rozpuštění Sněmovny měli poslanci podat do měsíce po skončení mandátu. Někteří je dodali později a jednotlivci ještě vůbec. Většina přiznání je dostupná až nyní poté, co dokumenty zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru. Možnými prohřešky opozdilců by se měli věnovat na příští schůzi, jejíž termín zatím nebyl stanoven.
Majetková přiznání slouží k tomu, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, nemohli ve svých funkcích nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatnout. Čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ale je to jen formalita, která umožňuje zázračná zbohatnutí utajit. Ručně psaná přiznání jsou často nečitelná, zákon nestanovuje výslovnou povinnost reportovat podíly v obchodních společnostech, což je rozšířená forma úplatku. Především ale politici hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé, uvádí rekonstrukcestátu.cz.
Související
Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání
Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením
majetková přiznání , politici , Tomáš Chalupa
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák