Majetek politiků: Plachetnice, přívěšek se světýlkem a dluhy

Praha - Někteří exposlanci vyplnili majetková přiznání za loňský rok rok do rozpuštění Sněmovny poměrně podrobně. Tomáš Chalupa (ODS) vypsal jako v minulosti desítky darů, mimo jiné vodku, slivovici, medovinu a vína. Nezařazená Kristýna Kočí zase dostala hodinky "neurčité hodnoty" a Lenka Andrýsová (LIDEM) uvedla výdaje účasti na kongresu, které za ní hradila nadace Friedrich Neumann Stiftung.

Kočí dostala hodinky od státu Kuvajt, napsala, že jsou značky Savoy.

Chalupa, který měl půjčky asi za 4,7 milionu korun a přivydělal si za osm prvních loňských měsíců 140.000 korun pronájmem bytu, garáže a parkovacího stání, byl při vyplňování přiznání opět nejvíce detailní, nad zákonnou povinnost. Mezi několika desítkami darů je například přívěšek se světýlkem, reklamní půllitr, pozlacená plachetnice, plaketa v mramoru, ručně tepaný obraz a ozdobná dýka.

Sobotka přiznává hypotéku za 820 tisíc a leasing za 68 tisíc korun. Od konce roku 2012 se mu podařilo splatit 333 tisíc. V minulosti na byt ve Stodůlkách za 7,1 milionu šetřil z poslaneckých náhrad.

Nový předseda SněmovnyJan Hamáček dluží celkem přes tři miliony korun. Má např. dvě hypotéky, dohromady na 2,4 milionu, půjčku od rodiny 580 tisíc či další úvěr za takřka 119 tisíc, uvedl Blesk.cz.

Radek John vydělal na psaní. Na honorářích si přišel na 1,4 milionu korun. Z pronájmu bytů pak měl přes 253 tisíc, a ještě nakoupil dluhopisy za 500 tisíc.

David Rath kromě podílu v rodinné firmě, kde jsou jeho manželka, otec i bratr, nic do přiznání nenapsal. Podpis je z loňského září, takže ho exhejtman obžalovaný z korupce vyplnil za mřížemi.

Jednu z největších investic uskutečnil Pavel Drobil (ODS), který taky působí v několika firmách. Koupil podle přiznání dluhopis J&T Banky za více než 18 milionů korun.

Schwarzenberg splácel podle dokumentu hypotéku přes 12 milionů korun, asi osm milionů vydělal z pronájmů. Za 32.000 korun koupil cestu v Kostelci nad Vltavou. Babák měl hypotéku více než 11 milionů korun, z podnikání včetně pronájmu nemovitostí si přivydělal asi milion.Majitelem cenných papírů dvou bank celkem za 440.000 korun se stal Jeroným Tejc (ČSSD).

Na akcie se podle majetkového přiznání zaměřuje bývalá vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake. Za 360.000 korun pořídila cenné papíry ABB a za 684.000 korun RWE. Jiné akcie už jí vydělávaly dividendy, třeba z DAB Bank to bylo 231.000 korun, z ČEZ 200.000 korun a z RWE 100.000 korun.

Majiteli bytů se nově stali třeba taky Jan Bauer (ODS) a Petr Hulinský (ČSSD). Do automobilů investovali Vítězslav Jandák a Vlasta Bohdalová (oba ČSSD). A zatímco Jan Smutný (TOP 09) pořídil fotovoltaickou elektrárnu na rodinný dům za 550.000 Kč.Majetková přiznání za období od loňského ledna do srpnového rozpuštění Sněmovny měli poslanci podat do měsíce po skončení mandátu. Někteří je dodali později a jednotlivci ještě vůbec. Většina přiznání je dostupná až nyní poté, co dokumenty zkontrolovali členové mandátového a imunitního výboru. Možnými prohřešky opozdilců by se měli věnovat na příští schůzi, jejíž termín zatím nebyl stanoven.

Majetková přiznání slouží k tomu, aby lidé, kteří rozhodují o veřejných penězích, nemohli ve svých funkcích nepozorovaně a nevysvětlitelně zbohatnout. Čeští politici mají sice povinnost vyplňovat majetková přiznání, ale je to jen formalita, která umožňuje zázračná zbohatnutí utajit. Ručně psaná přiznání jsou často nečitelná, zákon nestanovuje výslovnou povinnost reportovat podíly v obchodních společnostech, což je rozšířená forma úplatku. Především ale politici hlásí pouze majetek nabytý v době své funkce, a zcela tak chybí srovnání s výchozím stavem, což umožňuje řadu triků a prakticky není možné ověřit, zda je přiznání pravdivé, uvádí rekonstrukcestátu.cz.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetková přiznání za loňský rok. Trojice poslanců odevzdala přehled majetku pozdě, u dalších tří je podle ministerstva spravedlnosti problém s neúplností údajů. Dva senátoři nepodali přiznání vůbec, uvádí web iROZHLAS.cz. Za porušení zákona o střetu zájmu hrozí politikům pokuta až 50.000 korun.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením

Veškerá majetková oznámení politiků by mohla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. V novele zákona o střetu zájmů to navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s hnutím ANO. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha by také omezila nakládání s údaji uvedených v majetkových oznámeních.

Více souvisejících

majetková přiznání politici Tomáš Chalupa

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 54 minutami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Lyžování, ilustrační fotografie.

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

včera

Liz Trussová (britská politička)

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 

včera

Aktualizováno včera

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský má jasno. Jmenování šéfa ÚS bude v kompetenci nového prezidenta Pavla

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

včera

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.

včera

včera

Íránský vůdce Chameneí udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvádí státní média

Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla dnes státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy