Zdraží prudce potraviny! Češi budou trpět hlady

Pardubice - Světová neúroda, kvůli které je ve světě nedostatek obilovin, negativně zasáhne i Českou republiku. Vzrůstají ceny potravin v Evropě i v Americe, stejně jako poptávka po komoditách pro potraviny a krmiva, řekla ve středu agentuře Mediafax Eugenie Línková z Agrární komory ČR.

Od května nastal další cenový pohyb směrem nahoru, dopad vln vysokých veder a sucha je katastrofální. V USA není kukuřice vůbec a tudíž jako celosvětový exportér ovlivňuje svým výpadkem ceny krmiv a potažmo drahého masa ostatní země."Navíc výroba kukuřice v USA je postavena na odbytu do produkce etanolu. Na jeho výrobu byly investovány miliardy dolarů. Nyní Spojené státy kukuřici dovážejí z Brazílie a tak na Evropu, tradičního dovozce asi nevyjde," upřesnila Línková.V Evropě sucho fatálně postihlo jih – nejen v obilí, ale i v zelenině. Některé státy dokonce vyhlásily stav přírodní pohromy, jako například Chorvatsko. Výnosy kukuřice a slunečnice jsou zdecimované například v Maďarsku (na 50 procent), Moldávii, Rumunsku, zemích bývalé Jugoslávie či na Ukrajině. Podle Línkové lze očekávat insolvenci zemědělských podniků."Přenos těchto negativních skutečností do cen potravin je bohužel hodně reálný. V ČR například již několik let klesají stavy prasat v chovech. Od roku 1990 jsme zaznamenali úbytek o víc než 3,2 milionu zvířat a dostali jsme se tak letos na úroveň roku 1921, dokonce stav prasnic je na historicky nejnižší úrovni," doplnila Eugenie Línková.Dodala, že poklesy nastávají i přes zlepšující se ukazatele reprodukce. Například v roce 2011 bylo 26,3 narozených selat na prasnici a odchovaných 23,5. Zvyšující se vstupy (včetně nákupů selat) nekorespondují s potřebným růstem výkupních cen a chovy jsou povětšinou ztrátové a „podporované“ z jiných provozů v podniku."Nedostatek řeší dovozy, které v roce 2011 dosáhly 216 100 tun v celkové hodnotě 10,9 miliardy korun, kde roční saldo činí devět miliard, a to u komodity, která byla historicky přebytková! Převažují dovozy z Německa ve výši 47,6 procenta za 4,9 miliardy korun a dále z Rakouska, Belgie, Polska a Španělska, to je 32 procent.U drůbeže je situace podobná, aktuální stavy odpovídají úrovni výroby z 60. let. Meziročně nejvíce poklesly stavy kuřat na výkrm, a to o 24 procent, drůbež celkově pak o 14,4 procenta. Produkce drůbežího masa se tak snížila na 170 tisíc tun na jednotku hmotnosti. Celkově bylo dovezeno téměř 105 tisíc tun na jednotku hmotnosti drůbeže, což je o 16,8 procenta meziročně více.Potravinová soběstačnost České republiky podle zástupců Agrární komory ČR neustále klesá. "Dlouhodobý pokles soběstačnosti naší země započal po roce 1989 a ještě zrychlil po vstupu ČR do EU v roce 2004. Především jde o odvětví živočišné výroby, jako vepřové, drůbež, vejce a podobně, ale zároveň také o ovoce a zeleninu mírného pásma i brambory – bohužel tedy o komodity, pro které historicky máme výrobní podmínky a kapacity," uzavřela Línková.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Evropští zemědělci čelí vážným problémům. Kudy vede cesta z krize?

Evropští zemědělci protestují – a v posledních letech to vypadá, že se z toho stal téměř jejich pravidelný rituál. Na první pohled by se mohlo zdát, že se v EU „mají dobře“. Ačkoli zemědělství tvoří pouhých 1,4 % unijního HDP, směřuje do něj téměř třetina všech dotací. Přísnější regulace, ekologické požadavky a tlak na udržitelnost farmáře svazují, zatímco rostoucí náklady na energie, hnojiva a paliva jim ztenčují marže. To vše vede k jejich nespokojenosti – a k traktorům blokujícím ulice evropských metropolí.

Více souvisejících

zemědělci ceny potravin

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá

Americký prezident Donald Trump se rozhodl o dalších deset dní odložit plánované vojenské údery na íránské energetické objekty. Své původní ultimátum, které mělo vypršet tento pátek, posunul až na 6. dubna 2026. Podle vyjádření Bílého domu je důvodem tohoto kroku probíhající diplomatické vyjednávání s Teheránem, které Trump označil za velmi nadějné a produktivní.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?

Strategicky významný Hormuzský průliv zůstává již téměř čtyři týdny fakticky uzavřen, což uvrhlo globální energetické trhy do stavu hlubokého chaosu. Tato úzká vodní cesta je přitom naprosto klíčová pro světovou ekonomiku, neboť tudy proudí přibližně 20 % celosvětových zásob ropy a zemního plynu. Kromě energetických surovin jsou blokádou zasaženy i dodávky hnojiv, na nichž závisí zemědělská produkce v mnoha částech planety.

před 2 hodinami

Předseda vlády Andrej Babiš

Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů

Premiér Andrej Babiš se ostře vymezil proti cenové politice největších provozovatelů čerpacích stanic v České republice. Ve svém videu na sociální síti Facebook vyzval dominantní hráče na trhu k okamžitému zlevnění pohonných hmot. Podle jeho slov jsou současné částky, které řidiči platí zejména u dálnic, naprosto nepřijatelné a neopodstatněné.

před 2 hodinami

Útok na Ruský dům

Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli

Ruský dům v pražských Dejvicích se ve čtvrtek večer stal místem násilného incidentu. Neznámý útočník na budovu, v níž sídlí Ruské středisko vědy a kultury, hodil několik zápalných lahví. Policie se případem intenzivně zabývá a po pachateli v současné době pátrá. Celá událost je vyšetřována jako trestný čin poškození cizí věci.

před 4 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti

Stačí drobná nepozornost, nešikovný pohyb v obchodě plném drahé elektroniky nebo zatoulaný míč vašeho potomka, který si najde cestu rovnou do okna sousedova luxusního vozu. Naštěstí existuje snadný způsob, jak se ochránit před astronomickými účty za způsobené škody, aniž byste museli sahat hluboko do vlastních těžce vydřených úspor. Jak poznáte výhodné pojištění odpovědnosti?

včera

včera

Policie ČR

Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý

Až osmnáct let za mřížemi hrozí cizinci obviněnému v případu pondělní vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Policie prozradila podrobnosti a popsala, jak k činu došlo. Ukázalo se, že útočník jednal pod vlivem alkoholu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii

V době, kdy chtěli mít čeští fotbalisté spíše klid na přípravu na čtvrteční veledůležitou baráž o postup na mistrovství světa, český fotbal od úterního rána řeší největší korupční kauzu v jeho historii. Jedná se o případ týkající se podvodných sázek, tzv. match fixingu, a jak upozornil samotný předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) David Trunda na mimořádné úterní tiskové konferenci, nikdo z podezřelých není v rámci této kauzy z vedení asociace, neboť ona sama byla iniciátorem tohoto vyšetřování. 

včera

včera

Donald Tusk

Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk

Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska vyhlásila otevřený boj proti drastickému zdražování pohonných hmot, které vyvolal válečný konflikt na Blízkém východě. Hlavním cílem ambiciózního vládního plánu je přinést polským řidičům úlevu ještě před nadcházejícími velikonočními svátky. Podle premiéra by se ceny na čerpacích stanicích mohly díky připravovaným opatřením snížit přibližně o 1,20 zlotého na litr.

včera

Nicolás Maduro je eskortován k soudu

Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu

Svržený venezuelský vůdce Nicolás Maduro se dnes vrací před federální soud v New Yorku, kde se pokusí přesvědčit soudce Alvina Hellersteina, aby zrušil jeho obžalobu z narkoterorismu. Madurova obhajoba tvrdí, že americká vláda nepřípustným způsobem zasahuje do jeho práv na spravedlivý proces. Celý případ je sledován jako jeden z nejneobvyklejších v historii americké justice, a to jak kvůli způsobu dopadení obžalovaného, tak kvůli jeho statusu.

včera

Alexandr Lukašenko

Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsali ve čtvrtek v Pchjongjangu smlouvu o „přátelství a spolupráci“. Stalo se tak během historicky první návštěvy běloruského státníka v Severní Koreji, která byla provázena okázalými ceremoniemi, dělostřeleckými salvami a přehlídkou pochodujících vojáků na náměstí Kim Ir-sena před jásajícími davy.

včera

Alireza Tangsiri

Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu

Izraelský ministr obrany Israel Katz ve čtvrtek oznámil, že se Izraelským obranným silám (IDF) podařilo během cílené a vysoce přesné operace zlikvidovat klíčovou postavu íránského režimu. Obětí útoku se stal velitel námořnictva Islámských revolučních gard (IRGC) Alireza Tangsiri. Spolu s ním měli při nočním úderu zahynout i další vysoce postavení představitelé námořního velení, což představuje zásadní ránu pro íránskou vojenskou strukturu.

včera

Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování

Počasí v Česku se mění před očima. Meteorologové i ve čtvrtek varují, tentokrát před silným větrem. V nárazech bude dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou v oblasti Beskyd zůstává beze změny. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy