Brno - Lesy ČR dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pořadí druhou pokutu za nákup aut Audi bez otevřeného tendru. Nově mají zaplatit 140.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. Lesy ČR se mohou bránit pokutě podáním žaloby ke Krajskému soudu v Brně. ČTK to zjistila z webu úřadu. Chyby se týkají nákup dvou vozů z roku 2008. Už dříve ÚOHS pokutoval částkou 160.000 korun nákup aut Audi z roku 2009.
Lesy ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, podle mluvčího Zbyňka Boublíka obdržené rozhodnutí nyní po právní stránce analyzují. "Na základě výsledku této analýzy zvolí svůj další postup," uvedl.Lesy ČR nakupovaly před pěti lety dvě auta za zhruba 2,5 milionu korun bez DPH přímo od společnosti AUTO-EXNER. Podle ÚOHS ale měl státní podnik vyhlásit otevřenou soutěž. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.V souvisejícím případě z roku 2009 jejich žalobu soud už zamítl. Také v případě pokuty 160.000 korun Lesy ČR na zakázku nevypisovaly otevřenou soutěž a uzavřely smlouvy přímo se společností Import Volkswagen Group."Zadavatel se dopustil dělení zakázky, čímž došlo ke snížení její ceny pod zákonné limity a následnému přidělení bez výběrového řízení," uvedl již dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.Lesy ČR uzavřely v roce 2009 nejdříve smlouvu na šest automobilů Audi typů A4 a A6 za celkem 5,382 milionu korun bez DPH a o měsíc později od stejného dodavatele odebraly v rámci zakázky malého rozsahu vůz Audi A8 za 1,651 milionu Kč bez DPH.
Související
Populární Čertovy kameny u Jeseníku jsou opět přístupné. Rekonstrukce je hotová
Vítězem miliardového lesnického tendru je firma z koncernu Agrofert
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Evropu v současné době sužuje historická vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy na celém kontinentu. Francie zažila své vůbec nejteplejší dny v historii, kdy v západních oblastech rtuť teploměru vystoupala na 39 až 43 stupňů Celsia, a zaznamenala také nejteplejší noc s průměrem 21,6 stupně Celsia. Celostátní průměrná teplota 29,9 stupně Celsia představuje nejvyšší hodnotu od začátku měření v roce 1947, přičemž 147 francouzských měst dosáhlo svých historických červnových maxim. Velká Británie zaznamenala nejteplejší červnový den od začátku měření s teplotou 36,1 stupně Celsia a červnové rekordy padly také v Česku, ve Španělsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a Švýcarsku.
Zdroj: Libor Novák