Aktivisté protestovali před ministerstvem financí, přivázali se ke vchodu

Asi dvacet členů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes protestovalo před ministerstvem financí v Praze. Někteří demonstranti se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali.

ER požaduje, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci od počátku monitorovali policisté.

Aktivisté se u ministerstva začali scházet po půl deváté. Někteří demonstranti měli transparenty s fotkami svých blízkých a nápisy "Jsme tu za ně".

Své požadavky aktivisté oznámili megafonem a několikrát je zopakovali. Podle jedné z mluvčí ER Adély Hrdličkové ministerstvo "zaspalo", neposlouchá vědce a nečiní nic, co by zabránilo ekologické katastrofě. "Pokud nejste schopni zahájit radikální ekologickou transformaci ekonomiky, mohli byste aspoň rozlišit míru podpory pro znečišťovatele a ekologicky smýšlející firmy," uvedla mluvčí.

"Technologie a plány pro bezemisní ekonomiku už existují, naléháme na vás, uveďte je v praxi," dodala. Aktivisté požadují konec fosilního průmyslu a uhlí. Mluvčí však zdůraznila, že je třeba zajistit lidem z těchto odvětví jinou práci. Podle prohlášení hnutí Česko potřebuje plán, koncepci a vizi. "Naše vláda to však neumí zajistit, protože řídí stát jako krachující firmu, jde slepě po penězích a vůbec nemyslí na budoucnost," zaznělo z megafonu.

V závěru aktivisté žádali politiky a úředníky, ať také myslí na své blízké a změní Česko ve společnost, kde se cení spolupráce, solidarita a vzájemná pomoc a kde se "pro peníze nejde přes mrtvoly a v řekách neteče kyanid." Tím odkázali na nedávnou ekologickou katastrofu na řece Bečvě, kde únik kyanidu, z dosud neznámého zdroje, zabil desítky tun ryb.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na středu například plánují recesistický průvod zvířecích masek, který má poukázat na důležitost biodiverzity. Ve čtvrtek chtějí uspořádat blokádu dosud neznámé instituce. Dnes od 17:00 pak z Klárova vyrazí cyklojízda na oslavu volného pohybu ve městě a za bezpečnější dopravu.

Související

Karel Havlíček

Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě

Uhelná komise dnes doporučila ukončit využívání uhlí v České republice v roce 2038. Z devatenáctičlenné komise hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi. Na tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO), který je jedním z předsedů komise. Rozhodnutí označil za kompromis.

Více souvisejících

Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Ministerstvo financí Ekologie Praha

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy