Policie v souvislosti s dnešní demonstrací aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) v blízkosti Sněmovny zadržela 44 lidí, důvodem bylo neuposlechnutí výzvy nebo narušení chráněného prostoru parlamentní budovy. Prvních 12 lidí zadržela ochranná služba u budovy Sněmovny, dalších 32 v přilehlé Tomášské ulici.
Podezřelí z přestupkového jednání skončili na policejní služebně, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.
Člen české odnože hnutí Arne Springorum ČTK řekl, že demonstrující neměli v plánu se dostat do Sněmovny, chtěli jen hřebíkem přibít na sněmovní dveře deklaraci o klimatické nouzi. "Nikdy jsme neměli v plánu dostat se do Sněmovny, jsme nenásilné hnutí, podporujeme demokracii a víme, proč je Sněmovna důležitá. Právě kvůli tomu jsme si vybrali ten protest. Co jsme měli v záměru, bylo přibít hřebíkem do červených dveří deklaraci 2020," uvedl Springorum. Aktivisté podle mluvčí Adély Hrdličkové chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních.
U Sněmovny policisté zasahovali krátce po 08:00, důvodem podle nich bylo to, že skupina neuposlechla výzvy a narušila chráněný prostor. Shromáždění jsou u budov Parlamentu ČR v místech stanovených zákonem zakázána, týká se to ulic Sněmovní, Tomášská, kde policisté aktivisty zadrželi, Thunovské, Valdštejnského náměstí a několika dalších míst. Policie původně uvedla, že u sněmovní budovy zadržela deset lidí, Siřišťová následně informaci upravila na 12.
Zhruba 30 aktivistů poté zablokovalo v Thunovské ulici dopravu, kvůli čemuž se tam vytvořila kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí. Policie v místě proto dopravu odklonila. Podle Springoruma protestující byli nejen v Thunovské a Sněmovní ulici, ale i v Tomášské ulici.
Praha - Všechny zajištěné osoby budou převezeny na policejní služebnu. V současné chvíli jsou podezřelé z přestupkového jednání. #policiepha pic.twitter.com/0Mn3X1Jj24
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 1, 2020
Další z mluvčích ER Martin Vrba potvrdil zhruba 32 zatčených v Tomášské ulici. "Jednalo se o zákrok policie na základě blokády, která byla 'před Sněmovnou' a v tuhle chvíli prostě řeší patrně přestupkové řízení." Dodal, že zákrok byl podle demonstrantů poměrně "drsný".
Podle Hrdličkové bylo cílem akce upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a Sněmovnu, že je země ve stavu klimatické krize, a požaduje po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. "Což je podle nás něco naprosto samozřejmého," řekla Hrdličková.
Podle ní je obecným cílem hnutí dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025, aby se Česká republika udržela pod oteplením 1,5 stupně Celsia, protože jen tak bude mít 66procentní šanci vyhnout se nejhoršímu scénáři, ke kterému klimatická krize zatím míří.
Kolem jedné hodiny odpoledne stály na místě demonstrace, obehnaném páskou, dva policejní antony. Několik ze zatčených aktivistů mělo spoutané ruce, většina účastníků protestu přihlížela a chvílemi zpívali.
Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako dnes monitorovali policisté.
Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na dnešek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.
Související
Britští policisté při demonstracích za ochranu klimatu v Londýně zatkli 90 lidí
Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě
Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) , Poslanecká sněmovna , Ekologie , Praha
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák