Odborník v oblasti klimatických změn Michal Nekvasil v organizaci Člověk v tísni odpovídá v rozhovoru pro Radiožurnál na otázky vlivu sucha a povodní na naši planetu i Českou republiku
Českou republiku sužují od začátku minulého týdne bouřky, nejvíce zasaženou částí republiky byla Morava a východní Čechy a hrozí zde záplavy. Nekvasil na otázku, zda tyto přívaly dešťů jsou předzvěstí klimatických změn uvedl, že je to jedním z mnoha znaků. Díky klimatickým změnám je převážně sucho, které je zodpovědné právě za povodně.
Díky suchu není půda schopna zadržovat vodu, ale Nekvasil uvádí ještě několik faktorů, proč ji půda neabsorbuje. Mezi tyto faktory patří úbytek organické hmoty v půdě, ubývání lesů a Nekvasil hovořil převážně o zemědělství.
V České republice v minulosti bývalo moc vody, to nepřálo některým plodinám a půda musela být odvodňována, řekl Nekvasil a dodal, že máme spousty odvodňovacích kanálů, ale žádné prostředky pro zadržování vody.
„Největší sucho za posledních 500 let,“ konstatoval Nekvasil pro Radiožurnál, ale vysvětluje, že to není díky srážkám, ale díky vodní bilanci. „Co spadne je stejné, ale díky většímu teplu se toho více vypaří,“ nastínil odborník a varuje, že krize přijde.
Poukázal na válku v Sýrii, kde bylo sucho jedním ze spouštěčů, protože vedlo k sociálněekonomickým problémům obyvatelstva a podle Nekvasila to podpořilo „podhoubí“ Islámskému státu.
Nekvasil také poukázal na fakt, že lidé by měli začít uvažovat o plýtvání pitnou vodou. „Splachovat pitnou vodou mi přijde neetické,“ míní Nekvasil a poznamenal, že bazén lze naplnit i dešťovou vodou.
„Voda je lepší, měkčí, a proto není důvod napouštět bazén pitnou vodou. Udržovat se dá solí, která přirozeně uvolňuje chlór,“ podotkl Nekvasil a dodal, že u něj doma mají v bazénu pouze vodu dešťovou.
Související
Extrémní počasí změní život v celé Evropě. Připravte se na katastrofální nárůst teplot, vzkazují vědečtí poradci EU
Trump zasadil boji s oteplováním smrtelnou ránu. Éra klimatických regulací je definitivně u konce
Klimatické změny , Povodně , Sucho
Aktuálně se děje
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
včera
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
včera
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
včera
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
včera
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
včera
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
23. února 2026 21:14
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
23. února 2026 20:04
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
Americký prezident Donald Trump i přes nedávné soudní komplikace dál stupňuje svou obchodní válku a ohlásil zavedení nových patnáctiprocentních globálních cel. Tento krok přichází bezprostředně poté, co Nejvyšší soud označil jeho předchozí nouzová cla za nezákonná. Federální úřad celní a hraniční ochrany potvrdil, že sběr těchto zneplatněných poplatků bude ukončen dnes po půlnoci východoamerického času.
Zdroj: Libor Novák