Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace loni stoupl o více než dvě miliardy korun na více 19,4 miliardy korun, uvedl dnes na základě dat zemědělské datové účetní sítě FADN ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Jde zatím o odhad, který Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) vytvořil na základě údajů ze 1450 zemědělských podniků.
Produkce stoupla o 9,1 miliardy Kč na 151,4 miliardy korun. Zároveň stouply také náklady o šest miliard na 175 miliard Kč.
Na lepším hospodářském výsledku se podle ministerstva podílela dobrá sklizeň ozimů, kukuřice, brambor, chmele, máku, zelí, mrkve, meruněk nebo třešní. Mírně klesly ceny živého skotu, rostly ceny prasat a stagnovaly ceny drůbeže.
Zemědělská produkce České republiky loni vzrostla o 9 miliard, pomohla větší sklizeň brambor i vyšší ceny obilí. https://t.co/87kp991pTp pic.twitter.com/VWyZ8AlsU6
— Zemědělství ČR (@MZeCr) January 9, 2020
Zisk v zemědělství se započítáním investičních dotací se pak loni zvýšil o 8,2 procenta na více než 22 miliard Kč. Z toho 52 procent připadne podnikům fyzických osob.
Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek novinářům řekl, že dotace činí kolem 20 až 25 procent celkové zemědělské produkce. Nebýt kolem 37 miliard korun z Evropské unie a dalších 3,8 miliardy korun z národních dotací, znamenalo by to podle něho likvidaci českého zemědělství.
Podle ředitele ÚZEI Štěpána Kaly jde zatím o nejpřesnější odhad, který je možné k dnešku zveřejnit. Zatím však podle něj jde o odhady, finální údaje budou až v září letošního roku. Český statistický úřad své údaje o zemědělském zisku zveřejňuje pravidelně na jaře na základě reálných ročních dat ze zemědělských podniků, včetně například vyplacených mezd do konce roku. Podle Kaly byl například loni rozdíl mezi jejich daty a údaji Českého statistického úřadu (ČSÚ) u hospodářského výsledku kolem půl miliardy korun.
Loňský rok řešili mimo jiné zemědělci škody způsobené hraboši, které přesáhly podle dosavadních odhadů více než miliardu korun. Tyto údaje se již částečně promítají do zemědělských výsledků, a to hlavně u sklizené produkce. U současných škod, které hraboši působí na zasetých plodinách, budou výsledky jasnější až letos na podzim.
Související
Evropská komise ukončila řízení ohledně Tomanova střetu zájmů bez sankce
Proti koronaviru už bylo očkováno pět členů vlády
Miroslav Toman , zemědělci , Ministerstvo zemědělství , Brambory , Ovoce , Ekonomika , Maso
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 1 hodinou
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
včera
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
včera
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
10. června 2026 21:57
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
Zdroj: Jan Hrabě