Odborníci nejsou zcela zaskočeni množstvím nahlášených případů černého kašle v úvodních týdnech letošního roku. V celé EU se totiž počítalo s nárůstem nemocnosti. V Česku bylo zatím zaznamenáno několik stovek případů onemocnění.
Hygienici na sociální síti zmínili, že epidemie černého kašle se vyskytuje jednou za 3 až 5 let, přičemž v Evropské unii a v Česku je letos charakterizována očekávaným nárůstem nemocnosti. Při té příležitosti zdůraznili, že před chorobou existuje ochrana.
"Očkování proti černému kašli je součástí pravidelného očkování pro děti. Apelujeme na dodržování očkovacího kalendáře a doporučení lékaře. Děti do 1 roku věku jsou tímto onemocněním nejvíce ohroženi. Očkování dospělých je doporučeno zejména v prevenci přenosu onemocnění na nejmenší děti, proto se doporučuje zvážit očkování v například v těhotenství," uvedli hygienici na síti X.
V Česku už bylo letos nahlášeno několik stovek případů pertuse neboli černého kašle u všech věkových skupin od kojenců po seniory. Nejvíce případů je hlášeno u teenagerů ve věku od 12 do 18 let. Podobnou situace evidují i další evropské země, například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí.
Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku. Závažnou, nezřídka fatální komplikací pertuse bývá bronchopneumonie. Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací. K většině úmrtí spojených s pertusí dochází u kojenců mladších tří měsíců věku.
24. prosince 2025 17:03
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
Související
Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná
Černý kašel řádí dál. Zemřela tříměsíční holčička, potvrdil SZÚ
černý kašel , nemoci , děti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 7 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 7 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Zdroj: Jan Hrabě