Premiér Petr Fiala dnes s prezidentem evropské fotbalové federace UEFA Aleksanderem Čeferinem jednal o sportovně-společenském modelu sportu a fotbalu v Evropě a o spolupráci fotbalových asociací s vládou a Evropskou unií. Úřad vlády to po dnešní večerní schůzce, jíž se zúčastnil i šéf domácí fotbalové asociace FAČR Petr Fousek, uvedl v tiskové zprávě.
Sportovně-společenský model sportu a fotbalu v Evropě je založen na systému pyramidy a v každém státě existuje národní fotbalová asociace odpovědná za veškeré fotbalové dění. V České republice je to FAČR. Pyramida je propojena i finančně a těží z ní též malé kluby, které vychovají talentované hráče.
Jako příklad uvedla vláda dřívější přestup záložníka Tomáše Součka z pražské Slavie do West Hamu, který přinesl 40.000 eur (zhruba milion korun) hráčovu mateřskému klubu v Havlíčkově Brodě. Podle údajů UEFA se z celkového rozpočtu organizace dostane 97 procent peněz do nižších pater, tedy k národním organizacím a samotným klubům.
Model má podle vlády i další výhody. Vygenerované peníze z televizních, reklamních a marketingových práv UEFA přerozděluje zpět klubům. "To zpětně umožňuje investice do výchovy mládeže, trenérů, růstu talentů a pokračování modelu," konstatoval úřad vlády.
Čeferin poděkoval Fialovi a vládě za podporu UEFA a zmíněného modelu při českém předsednictví v Radě EU, které trvá do konce roku. Zejména šéf UEFA ocenil zaujatou pozici při slyšení u Evropského soudního dvora v červenci. Asociace se soudí kvůli projektu superligy, kterou se loni v dubnu pokusila rozjet dvanáctka evropských velkoklubů.
"Je to jeden z nejbláznivějších nápadů v historii fotbalu. Fotbal by hrálo jen několik bohatých a privilegovaných klubů. Ty ostatní by z fotbalu zmizely. Znamenalo by to konec fotbalu v Evropě v současné podobě," citoval Čeferina web FAČR. "Jsem vděčný české vládě za jasný postoj, kterým brání evropský fotbal, ale v konečném důsledku také český fotbal. Chtěl bych českému premiérovi poděkovat za jasné stanovisko, stejně jako předsedovi Fouskovi a české asociaci," uvedl slovinský funkcionář.
Fiala konstatoval, že Česká republika podpořila ve zmiňovaném sporu UEFA proto, že stávající model je funkční nejenom z ekonomického, ale hlavně sportovního a společenského hlediska. "Navrhovaná změna by znamenala menší podporu amatérských a mládežnických fotbalových týmů," uvedl Fiala. "Solidarita a z ní plynoucí podpora mládeže, kterou stávající model zaručuje, je pro fotbal i sport obecně naprosto klíčová a je zásadním předpokladem pro výchovu talentů a podporu sportovních aktivit dětí a mládeže," dodal.
Čeferin označil schůzku za příjemné setkání. "Mluvili jsme o českém i mezinárodním fotbale a také jsme se shodli, že evropský sportovní model je jediná možná cesta. Moc rád jsem zjistil, že pan premiér se zajímá o český fotbal i fotbal obecně. Fotbal je zkrátka víc než jen soupeření," konstatoval Čeferin.
Předseda UEFA se v příštím týdnu zúčastní i bruselského jednání ministrů sportu členských zemí EU. "Poděkovali jsme za postoj české vlády během slyšení u Evropského soudního dvora a zorganizování účasti pana Čeferina na blížícím se zasedání ministrů sportu. Kromě záležitostí evropského fotbalu jsme mluvili s panem premiérem samozřejmě i o záležitostech českého fotbalu," uvedl Fousek.
Související
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
před 2 hodinami
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
před 3 hodinami
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
před 4 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
před 5 hodinami
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 6 hodinami
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 7 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 8 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 9 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 10 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 11 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 12 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 13 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 14 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou.
Zdroj: Lucie Podzimková