Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že teď není třeba vyhošťovat ruského velvyslance z České republiky. Diplomatické vztahy jsou podle něj už teď na minimu, pro jejich úplně přerušení není. Řekl to dnes v Ostravě při diskusi se studenty v budově Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
K vyhoštění ruského ambasadora přistoupily pobaltské státy, které zároveň vyzvaly své spojence ke stejnému postupu. Fiala studentům také řekl, že osobně nesouhlasí s účastí ruských sportovců na olympijských hrách, rozhodování sportovních organizací je ale podle něj autonomní.
"Česká republika má s Ruskou federací diplomatické vztahy na minimu. Nemyslím si, že bychom je měli úplně zrušit. Můžeme nad tím přemýšlet, nevidím v tom ale smysl. Nějaké vazby musí vždy fungovat. V Rusku je řada českých občanů," řekl předseda vlády. Naopak je podle něj nutné pracovat na další diplomatické izolaci Ruska na všech úrovních. "A v sankcích. Musíme hledat ještě místa, kterými se jim Rusko může ještě vyhýbat. Není jich už moc. Jde o to, aby sankce Rusko neobcházelo přes třetí země," uvedl Fiala.
Také ministerstvo zahraničí se domnívá, že zatím nepřišla doba na vyhoštění ruského velvyslance z Česka. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl náměstek ministerstva zahraničních věcí Martin Dvořák. Náměstek připomněl, že Česká republika přijala v minulosti vůči ruské diplomacii jedno z nejrazantnějších opatření, když významně omezila počet ruských diplomatů na pražské ambasádě.
Fiala dnes v debatě se studenty rovněž uvedl, že nesouhlasí s účastí ruských sportovců na olympijských hrách, ale že sportovní organizace se rozhodují autonomně. Řekl, že vláda o tom nejednala. "Já osobně názor ale mám," řekl premiér. Domnívá se, že by účast ruských sportovců byla v rozporu s olympijskou myšlenkou. "Nemohou, ať je to pod jakoukoliv vlajkou, reprezentovat zemi, která rozpoutala válečný konflikt. Jaká by to byla soutěž? Když ukrajinský sportovec bojuje na frontě nebo nemůže trénovat? Jsem rád, že se v tomto posouvá i postoj Českého olympijského výboru," dodal.
Národní sportovní agentura (NSA) a ministerstvo zahraničí se minulý týden shodly s Českým olympijským výborem (ČOV) na tom, že bojkot olympijských her v Paříži 2024, pokud by tam startovali ruští a běloruští sportovci, odmítají. Předseda ČOV Jiří Kejval, šéf NSA Ondřej Šebek a ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ale současně uvedli, že s účastí Rusů a Bělorusů pod pěti kruhy nesouhlasí.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
Petr Fiala (ODS) , Velvyslanectví Rusko , Rusko
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 1 hodinou
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 2 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 3 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 4 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 5 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 6 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 6 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 8 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková