Vláda nebude zavádět obecně regulační poplatky u lékaře, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi premiér Petr Fiala (ODS). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podle něj dříve hovořil pouze o poplatcích na pohotovosti a urgentním příjmu.
Mladé frontě Dnes Válek řekl, že lidé zneužívají urgentní příjmy nemocnic. Poplatek by podle něj mohli hradit například pacienti, kteří nejdou nejprve k praktickému lékaři, ale rovnou do zdravotnického zařízení. Konkrétní návrhy ministr očekává od Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Lidé v současnosti platí za využití lékařské a zubní pohotovostní služby 90 korun. Vedle pohotovostí ale v Česku fungují také urgentní příjmy zdravotnických zařízení, které lidé podle Válka nadužívají.
"Ministr zdravotnictví nemluvil obecně o regulačních poplatcích. Bavil se pouze o regulačních poplatcích na pohotovosti a u urgentního příjmu, což je dlouhodobý problém a požadavek České lékařské komory. Mimochodem na pohotovosti ten poplatek je, takže tu nemluvíme o ničem jiném," poznamenal Fiala. "Regulační poplatky u lékaře naše vláda zavádět nebude," dodal premiér.
Češi začali platit regulační poplatky v lednu 2008 - u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 Kč a za pohotovost 90 korun. Jednotlivé poplatky se pak časem měnily a zanikaly. Naposled od ledna 2015 zanikla povinnost třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Zůstal jen poplatek 90 korun na pohotovosti.
Šéf České lékařské komory Milan Kubek v listopadu v ČT uvedl, že poplatek za pohotovost neplní regulační funkci. Mohl by se podle něj zvýšit z 90 na 200 korun. Válek tehdy uvedl, že pokud mu komora návrh přednese, otevře o něm diskusi na vládě.
Související
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
Petr Fiala (ODS) , Vláda ČR , lékaři , poplatky ve zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
včera
Írán pohrozil útokem na Bulharsko
včera
Zemřel Ratko Mladić. "Bosenský řezník" byl jedním z největších válečných zločinců 20. století
včera
Norský král Harald je hospitalizován ve vážném stavu. Rodina se sjíždí do nemocnice, politici ruší program
včera
Soud v USA stanovil datum zahájení procesu se strůjci 11. září
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před silnými bouřkami
včera
Rusko kvůli střelám Storm Shadow vyhrožuje Británii údery na vojenské cíle
včera
Trump posílá k Íránu další letadlovou loď. Finanční síla USA vede zemi k velkému vítězství nad Íránem, tvrdí
včera
Po katastrofě v Nepálu se pohřešuje 1500 lidí. Počet mrtvých roste
včera
Politico: Šéf CIA letěl do Moskvy, aby Rusko varoval
včera
Počasí se první zářijový týden ochladí, místy i zaprší
26. srpna 2026 22:31
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
26. srpna 2026 21:46
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
26. srpna 2026 20:32
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
26. srpna 2026 19:19
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
26. srpna 2026 18:05
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
Společnost Meta souhlasila s rozsáhlými změnami svých sociálních sítí Facebook a Instagram a se zaplacením až 17 miliard dolarů. Dohodou tak ukončila soudní spor s desítkami amerických států, které ji obviňovaly z vědomého vytváření závislosti u dětí a jejich poškozování. K vyrovnání došlo v probíhajícím procesu v Kalifornii necelý týden od jeho zahájení.
Zdroj: Libor Novák